Advokátka mocného Rittiga: Je možné, že se Nagyová stavila. To není trestné

24.06.2013 9:46

Lobbista Ivo Rittig, u nějž doma také zasahovala protikorupční policie během rozsáhlé akce z předminulého týdne, je připraven spolupracovat s policií a podat své vysvětlení. Nicméně momentálně pobývá v zahraničí, mimo Českou republiku bude až do října. Policisté tedy budou muset s výslechem počkat, nebo se za ním do jeho trvalého bydliště v Monaku vydat.

Advokátka mocného Rittiga: Je možné, že se Nagyová stavila. To není trestné
Foto: Hans Štembera
Popisek: V dopoledních hodinách proběhl v Praze policejní zásah ve vile Ivo Rittiga

Uvedla to jeho obhájkyně Karolína Babáková v rozhovoru pro deník Právo. Babákové připadá zvláštní, že by měl být její klient zatčen, když na tiskové konferenci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu kriminalisté řekli, že zatkli všechny, koho zatknout chtěli. "Připadá mi divné, že by v době, když dělali prohlídku u pana Rittiga, ho zatknout nechtěli, a teď ano. Každopádně takovou informaci nemám. Od začátku, co aféra vypukla, jsem v kontaktu s ÚOOZ, nabídla jsem jim součinnost a kontaktní údaje na klienta, vzhledem k tomu, že žije v Monaku. Vyšetřovatelka mě vyzvala, abych nabídla nějaký termín pro podání vysvětlení klienta. To je ale jiný typ úkonu než nějaké zatýkání," řekla.

Obhájkyně podotkla, že Rittig kvůli výslechu přijet nemusí, může totiž podat výpověď v místě svého trvalého bydliště v Monaku prostřednictvím dožádání z české strany přes monackou policii. Babáková ale přímo nepopřela, že by se její klient zatčení částečně neobával. "Jsme v situaci, kdy lidé chodí do vazby za to, že sedí v dozorčích orgánech firem. Proto z naší strany existují pochybnosti o zákonnosti postupu orgánů činných v trestním řízení," dodala pro deník Právo.

S Nagyovou žádné trafiky nevyjednával

Babáková vyloučila, že by na počátku kauzy mělo stát dlouhodobé sledování lobbistů Rittiga a Romana Janouška, a až pak policie narazila na Janu Nagyovou a obviněné exposlance ODS. S Nagyovou se Rittig ovšem znal, vzájemně se navštěvovali. Lobbista má své kontakty i v rámci ODS a mohl bývalé šéfce kabinetu zprostředkovávat nálady některých poslanců. "Je možné, že se paní Nagyová ze zájmu stavila i u něj a názory si vyslechla. Na tom není nic trestného a nebudu vás přesvědčovat, že se nebavili o politice, ale o počasí. To ale ještě neznamená, že by domlouvali nějaké trafiky. On k tomu neměl ani žádný mandát a nebyl schopen to fyzicky zařídit," vylučuje Babáková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

20:17 Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

Česká televize a její rada se chová jako sekta nedotknutelných, která odmítá poslancům odpovědět na …