Aféra s romskou písničkou Jarka Nohavici má drsné a veřejné pokračování

10. 5. 2012 11:10

Hodně zostra se pustila advokátka Klára Samková na svém facebookovém profilu do bývalého kolegy z Federálního shromáždění Jana Šterna. Scénárista a dramaturg ji rozlítil tím, že se ve svém blogu zastal písničkáře Jaromíra Nohavici. Vyzvala ho proto, aby se šel se svým kavárenským estétstvím bodnout, protože některé věci – například rasismus – nejsou relativní.

Aféra s romskou písničkou Jarka Nohavici má drsné a veřejné pokračování
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Romové ve Varnsdorfu
reklama

Písnička Dežo od Jaromíra Nohavici nepřímo stojí za drsným výpadem advokátky Kláry Samkové proti bývalému kolegovi z Federálního shromáždění z let 1990 až 92 Janu Šternovi. Stačilo, aby se dramaturg ve svém blogu na Aktuálně.cz oblíbeného písničkáře zastal, a dostalo se mu hodně jadrné reakce na Facebooku, při níž si Samková servítky nebrala ani trochu.

„Občanské hnutí (tak zvaní hydroxidi) opět promluvilo … Takže, milý Jene: již ve Federálu jsem se s váma všema hádala, že hlasujete s komoušema a na vaše debilní kecy o tom, že ´hlasujete proti z úplně jiných důvodů než oni´, jsem vás posílala do pr.... Čímž jsem se navždy vyřadila ze společnosti ´slušných´ intelektuálů a v tomto ústraní setrvávám doposud,“ píše Klára Samková.

Jdi se bodnout s kavárenským estétstvím, vzkazuje Samková

„Nicméně, jak vidím, sebereflexe na vaší straně stále nenastala, takže je třeba říci už jednou natvrdo: ty vaše intelektuální kecy umožnily nástup těm rozkradačským gaunerům, kteří tady teď vládnou, bez šance na jejich odstranění. Takže prosím tě, skutečně buď tak laskav se svým relativizujícím kavárenským estétstvím se jdi bodnout. Některé věci NEJSOU relativní. Na příklad rasismus,“ vzkazuje Janu Šternovi advokátka Samková.

„Já že relativizuji rasismus? Nesmysl, to je pitomost. Já jsem se tou písničkou ve svém blogu vůbec nezabýval. Jen jsem považoval za nutné se Jaromíra Nohavici zastat proti panu Filovi, který ho ve svém článku zredukoval na udavače, vítěze scrabblu a autora jakýchsi povrchních komunálních písniček,“ upřesňuje pro ParlamentníListy.cz dramaturg a producent Jan Štern.

Nohavica poděkoval Filovi za propagaci nového cédéčka

Právě publicista Kamil Fila na serveru týdeníku Respekt debatu o písničce, která spatřila světlo světa už loni v září, rozproudil. Ve svém článku napsal, že Nohavica si v písni víceméně podává ruku s korupčníkem Jiřím Čunkem, který svého času prohlásil: „... abyste se měli lépe a dostávali sociální dávky, musíte se nejprve trochu opálit, jít na náměstí, rozdělat si tam ohýnek a dělat bordel.“

Jarek Nohavica se k článku vyjadřovat nechtěl: „Víte co? Nechme to být,“ byla jeho první reakce pro ParlamentníListy.cz. Pak ale dodal: „V létě mi vychází cédéčko s čtrnácti novými písničkami a je tam i Dežo. Tak budete-li mluvit s panem Filou, poděkujte mu. Kdybych si chtěl pro desku udělat PR, lépe než pan Fila bych to nevymyslel. Ale to asi pan Fila svým článkem na mysli neměl.“

Dežo má nože je nešťastné, ale ne rasistické

Šterna vedla k napsání blogu potřeba sdělit o písničkáři to, co k němu neodmyslitelně patří. „Potřeboval jsem doplnit, že Nohavica je velký básník, který je už dávno součástí české poezie. A  za druhé je to člověk, který se velkou měrou, byť byl agentem StB, a to je právě ten paradox, zasloužil o věc svobody za totáče. A to jsou dvě věci, které mu nemůže nikdo odpárat. A tak to je,“ prohlašuje Štern rezolutně.

Sám si písničku, která začíná slovy „Dežo má nože. A já panebože ani tyč“ a končí „To mě mohlo napadnout, že mi tu někdo pleskne. Bubu bubu bubu přes tu moji bílou hubu“ poslechl a považuje ji za nešťastnou, nikoli však rasistickou. „Pro mě nebyl rasismus tématem blogu, pro mě bylo téma, že pan Fila tou svou kritikou zašel až za rámec té písničky, a tam už jsem považoval za nepřijatelné, jakým způsobem o Nohavicovi mluvil,“ říká pro ParlamentníListy.cz Štern.

Písnička je žert, ale spontánní advokátky se dotkla

„Pro mě je ta písnička žert, ale někoho se může dotknout, a to respektuji. Mě se to nedotkne, ale já nejsem v kůži paní Samkové nebo v kůži pana Fily, kterých se to dotklo. Proto jsem také napsal, že je právo každého Nohavicu za tu písničku strhat, pokud se ho to dotklo, ale má to své meze,“ upozorňuje Štern, do něhož se advokátka Samková tak zhurta pustila. „Ona je taková spontánní,“ má pro její reakci Štern své vysvětlení.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jiří Hroník
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...

10:55 Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...

Podle spolku Milion chvilek nedávné zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem přispělo k cílenému rozvra…