Agentura zkoumala popularitu polistopadových prezidentů. Jednoznačně prý vyhrává Václav Havel

16.11.2020 16:54

Kdo byl podle Čechů nejlepším prezidentem? Agentura STEM/MARK udělala průzkum. Václav Havel drtí své nástupce na všech frontách. Václav Klaus zabodoval u střední generace a současný prezident zase u komunistů a SPD.

Agentura zkoumala popularitu polistopadových prezidentů. Jednoznačně prý vyhrává Václav Havel
Foto: Dostál František
Popisek: Václav Havel - výřez
reklama

Anketa

Je nezávislost ČT ohrožena Lipovskou, Xaverem a Matochou?

6%
94%
hlasovalo: 17772 lidí

Za nejlepšího polistopadového prezidenta označilo 58 procent účastníků průzkumu Václava Havla. Dalších 13 procent mu přisoudilo druhou příčku a stejně vysoký byl podíl těch, kdo Havla vnímají jako nejhorší hlavu státu po roce 1989. „Díky meziročnímu srovnání se ukazuje, že prvenství Václava Havla je dlouhodobě neochvějné,“ uvedl Jan Burianec ze STEM/MARK. S prvním polistopadovým prezidentem jsou podle něj prý častěji spojovány pozitivnější konotace než s jeho následovníky.

Havel ve výzkumu zvítězil u většiny socioekonomických skupin. Nejlepší hlavou státu po roce 1989 je pro lidi bez rozdílu pohlaví, věku, vzdělání, velikosti místa bydliště či sociálně-ekonomického postavení. Václav Havel byl také jako nejlepší hodnocen i každým pátým voličem současného prezidenta Zemana. Václava Klause označilo za nejlepšího polistopadového prezidenta 13 procent dotázaných. Za druhého nejlepšího prezidenta ho označilo 53 procent respondentů. Nejhorší hodnocení mu přisoudila asi desetina respondentů.

Prezident Klaus se těší také vyrovnané podpoře. „Na první místo sice u žádné dílčí (sledované) skupiny nedosáhl, zato má ale o něco lepší hodnocení u lidí ze střední generace (45–59 let), u voličů pravice obecně, dále ODS, Trikolóry a neparlamentních stran,“ uvádí STEM/MARK.“

Třetí místo v průzkumu získal současný prezident Miloš Zeman. Za nejlepší hlavu státu po roce 1989 ho považuje 16 procent lidí. To je o tři procentní body lepší výsledek než u Klause, ale na poslední příčku v žebříčku Zemana odsunul více než 50procentní podíl hlasů, kteří ho považují naopak za nejhoršího polistopadového prezidenta.

Podporu Zeman údajně ztratil u části starší veřejnosti nad 60 let. „Domníváme se, že je to především kvůli nižší mediální aktivitě prezidenta během první vlny koronakrize, kdy především ti nejstarší a nejohroženější, pro které je prezident důležitou postavou, postrádají jeho empatická slova podpory a viditelnost na veřejnosti,“ uvedl Burianec.

Současný prezident si ale udržel prvenství zejména mezi levicovými voliči, voliči komunistické strany a také hnutí ANO a SPD. Výzkumu agentury STEM/MARK uskutečněného na přelomu září a října prostřednictvím telefonického a on-line dotazování se zúčastnilo 815 osob ve věku 18 a více let.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: AZy
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

19:22 Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

REPORTÁŽ Jak poznáte Ukrajince, Moldavana či Rumuna? Kašle a prská kolem sebe, hadřík v podobě někol…