Aktivista Janda se pustil do popisování, kde všude údajní ruští agenti v Evropě narazili. A nevynechal ani Česko

17.09.2018 16:12

Rusové jsou všude, ale rozvědka o nich všechno ví. Alespoň tak vyznívá nový příspěvek na facebooku Jakuba Jandy, ředitele think-tanku Evropské hodnoty. Řešil Salisbury, Makedonii a Řecko, ale i Švýcarsko a Nizozemí a zveřejňuje čísla o počtech údajných ruských zpravodajců. Ruské zpravodajské prohry, otitulkoval si svůj příspěvek.

Aktivista Janda se pustil do popisování, kde všude údajní ruští agenti v Evropě narazili. A nevynechal ani Česko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jakub Janda, aktivista z lobbistického spolku Evropské hodnoty

„Asi jste zaznamenali, jak se dva důstojníci ruské vojenské zpravodajské služby GRU ztrapnili, když se snažili vysvětlit svou cestu do Salisbury. Tvrdili, že tam byli jen jako turisti na výletě, ale zpět do Ruska odletěli, jakmile ‚začalo pršet‘. V jejich příběhu se nachází spousta lží, v jejich pasech našla investigativní skupina Bellingcat dost důkazů o tom, že pracují pro ruské zpravdajské služby,“ tvrdí Janda.

Anketa

Kdyby si někdo v ČR na své náklady chtěl vzít domů sirotka ze Sýrie, měl by k tomu dostat možnost?

8%
92%
hlasovalo: 14663 lidí

Pak Janda přesedlal na Řecko: „Podobně to Rusové nezvládli v Řecku, kde si tak přátelský režim výrazně naštvali, když jejich diplomaté brutálně zasahovali do vnitřních záležitostí Řecka.“ Prý docházelo ke snaze zhatit dohodu na změně jména Makedonie, což je podmínka pro vstup Makedonie do NATO a EU. „Rusové byli tak agresivní, že i jinak ke Kremlu velmi přítulní Řekové nahlas řekli ‚a dost!‘. Vyhostili dva ruské zpravodajce a dalším dvěma zakázali vstup. To se dělá, když víte velmi konkrétně, že proti vám chystají nepřátelskou operaci,“ myslí si ředitel Evropských hodnot.

Janda se dále odvolává na dva články. Podle nizozemského deníku NRC Handelsblad a švýcarských novin Tages-Anzeiger byly další dva ruští vojenští zpravodajci počátkem roku zachyceni v Haagu. Prý je odhalila nizozemská vojenská služba MIVD, měli u sebe mít nástroje na proniknutí do počítačových sítí. Údajně se snažili proniknout ke specializované laboratoři ve švýcarském městě Spiez, jelikož se tam měly testovat vzorky chemické látky novičok.

Fotogalerie: - Dny NATO

Své skvělé letecké schopnosti předvedli i polští p...
Bojovnice ze speciálního oddílu, které učí instruk...
Nový český Albatros L-39 bude osazený výkonnějším ...
Dny NATO si perfektně užívaly děti. Nejvíce je při...
Předseda vojenského výboru NATO, generál Petr Pave...
Na největší armádní show v roce nemohl chybět ani ...

Prý se jedná o známé firmy. „Ta samá dvojice ruských zpravdajců už byla Švýcary vyšetřována od března 2017, kdy se snažili proniknout do protidopingové laboratoře v Lausanne. Asi si vzpomenete na ruský státní dopingový systém, kvůli kterému byl tento stát vyloučen z řady sportovních soutěží,“ připomíná Janda čtenářům.

Podle švýcarských bezpečnostních institucí je údajně každý čtvrtý Rus akreditovaný ve Švýcarsku zpravodajcem, tvrdí ředitel think-tanku. Celkem se prý jedná o 83 diplomatů a 67 Rusů bez diplomatického statusu, což vychází na zhruba 38 zpravodajců operujících jen z ruské ambasády a konzulátů a další bez diplomatického krytí. Ve Švédsku prý místní kontrarozvědka mluví o třetině, v baltských státech také tak.

Pak se Janda stočil k domovině: „U nás jsou odhady podobné, zhruba třetina až slabší polovina z plus mínus 130, někde rámcově mezi 40 a 60. A to jsme desetimilionová země.“ A připomíná i Martina Nejedlého, který prý působí jako agent Moskvy přímo z prezidentova sídla.

Janda se těší na výroční zprávu BIS, ve které by kontrarozvědka měla prý popsat ruské a čínské „nepřátelské aktivity“ v Česku. Vyjít by měla údajně během několika týdnů.

Celý příspěvek:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

20:47 Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

Moderátorka pořadu 168 hodin České televize Nora Fridrichová vypadla ze zábavného pořadu StarDance h…