Aktivista vzkazuje Babišovi: Takhle ty „ku*vy jedny šikmooký“ bojují s covidem!

26.01.2021 15:55

Mezinárodní srovnání ukazují, že si Česká republika vede v boji s pandemií koronaviru minimálně neslavně, mírně řečeno. Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) sice rád říká něco jiného, ale někdejší brněnský radní Matěj Hollan se rozhodl ukázat lidem příklady zemí, kde se s pandemií vypořádávají podstatně lépe než v České republice. Nahlédněte.

Aktivista vzkazuje Babišovi: Takhle ty „ku*vy jedny šikmooký“ bojují s covidem!
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Náměstek brněnského primátora Matěj Hollan

V Jižní Koreji žije na 50 milionů obyvatel a zatímco v Česku s 10 miliony lidí zemřelo ve spojitosti s covidem již více než 15 600 osob, v Jižní Koreji to bylo jen 1 300 osob.

Jižní Korea je přitom demokratickou zemí stejně jako Česko. Nejde o totalitní Čínu.

„V Koreji je důležitých několik věcí a na prvním místě je to, že ta země je opravdu "smart" a nebojí se to použít. Některé aspekty jejich přístupu jsou pro evropské a americké demokracie asi za hranou, monitorování pohybu lidí je tam skrz trasování dost veliké a i u nich diskutabilní, ale to není zdaleka jediná věc, na které to postavili,“ napsal Hollan.

Země často využívá jen lokální lockdowny, ale využívá je o to důsledněji. Místní úřady podle Hollana spustí poplach, když se v daném městě objeví jen pár koronavirových nákaz, ne stovky až tisíce nakažených.

Fotogalerie: - Otevřeme Česko

Demonstrace proti vládním opatřením na Staroměstsk...
Demonstrace proti vládním opatřením na Staroměstsk...
Daniel Landa
Demonstrace proti vládním opatřením na Staroměstsk...
Demonstrace proti vládním opatřením na Staroměstsk...
Demonstrace proti vládním opatřením na Staroměstsk...

Anketa

Přímo na covid v Česku zemřela zhruba 1/3 lidí, kteří jsou uváděni jako oběti, uvedl ministr Blatný. Měl to říkat?

93%
7%
hlasovalo: 7226 lidí
„Karanténa tam probíhá tak, že vám každý den volají, jak se cítíte, na náklady státu vám přivezou domů jídlo, abyste fakt seděl doma atd... Včasný záchyt hned u pár případů jim umožní, aby jela, byť přece jenom v omezené míře, kultura, gastro a normální život. To je v kombinaci se všudypřítomným testováním na ulicích,“ rozváděl svou myšlenku Hollan.

S tímto přístupem země boj s epidemií zvládá. Dokládají to i čísla z hlavního města Soulu, kde žije 10,1 milionu obyvatel, tedy podobně jako v celé České republice, bylo celkem 23 tisíc nakažených, v České republice je momentálně 100 tisíc aktivních případů a celkově se v zemi nakazilo přes 946 tisíc lidí.

A Hollan nabídl ještě jeden příklad. Příklad Japonska. Svůj příspěvek o něm s nadsázkou nazval „ku*vy jedny šikmooký“.

V Japonsku žije na 120 milionů lidí, ale úmrtí spojených s covidem mají jen 5 tisíc. A to bez plošného lockdownu a bez plošného testování populace.

Specifickou japonskou cestu popsal The Economist. Ten uvedl, že vláda už v březnu lidem doporučila, aby se vyhýbali těsným kontaktům, uzavřeným prostorám a hromadným akcím. A průzkumy ukazují, že to většina občanů dodržuje. A když se někde objeví lokální ohnisko, vyhlásí se v místě lokální lockdown.

Japonští vědci navíc spočítali pravděpodobnost šíření viru v různých prostorách a zjistili, že v kině se šíří minimálně. Proto v Japonsku kina fungují, zatímco v Česku jsou zavřená.

„Prostě jak Japonsko, tak Korea ukazují, že to jde a tvrzení, jak si vir dělá, co chce a ty domovy pro seniory prostě vymřít musí, jsou kecy (Japonsko má dost starou populaci),“ uzavřel Matěj Hollan.

Covid v Asii

Covid v Asii

Covid v Asii

Covid v Asii

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havel pohořel. Smutný večer pro příznivce

16:30 Havel pohořel. Smutný večer pro příznivce

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček se opřel do ceny Český lev. Podle něj šlo jen o filmovou párty. A dos…