Aktivistická a válkychtivá ministryně... Klause nepřekvapí už nic, co Černochová provede

01.04.2023 6:48 | On-line

Reakce ministryně obrany Jany Černochové (ODS) na výroky moderního pětibojaře a olympijského vítěze Davida Svobody bývalého prezidenta Václava Klause nepřekvapila. „Co od paní Černochové jest, to od ďábla jest,“ komentoval věc v rozhovoru pro XTV.cz s tím, že trestání sportovce od „aktivistické a válkychtivé“ ministryně obrany ho nikterak neudivilo. K tomu, že budeme protistátní vtipy v hospodách šeptat, se podle exprezidenta neschyluje. Už se tak totiž dávno děje. „Zase u nás bují malost a přikrčení se,“ míní Klaus.

Aktivistická a válkychtivá ministryně... Klause nepřekvapí už nic, co Černochová provede
Foto: Repro RTVS
Popisek: Bývalý prezident ČR Václav Klaus na debatě v RTVS

Anketa

Má vláda zvýšit základní sazbu DPH z 21 % na 23 %?

4%
96%
hlasovalo: 25916 lidí
Někdejší český prezident se hned úvodem rozhovoru pro XTV.cz zhrozil, že se ho moderátor Luboš Xaver Veselý tázal na jeho pohled na první kroky současné hlavy státu – prezidenta Petra Pavla. „Čekal jsem všechno, jen ne to, že se mě budete ptát na Petra Pavla. Já se tak zuby nehty držím, abych k němu téměř nic nevyslovoval, ale vidím, že mě do toho pořád tlačíte,“ započal a zmínil, jak ho zaujalo, že se Pavel vydal do ostravských dolů.

„Zaujalo mne, že byl v dole. Sfáral. Píše se, že to byl první český prezident. Já tedy nevím přesné datace, ale já jsem sfáral ve své politické kariéře asi třikrát, na to všichni zapomínají, ale to není podstatné, protože podstatný je v dnešní chvíli on. My všichni ostatní už jsme dávno zapomenuti,“ zaznělo. A Klaus začal vzpomínat, jak roku 1990, v první měsících nové postkomunistické vlády, kandidoval na Ostravsku a při té příležitosti se dostal k tomu, že také sfáral, načež byl pozván, aby šel i do poroty Miss Československa.

K prvním krokům nového prezidenta pak jeho předchůdce pronesl již jen to, že je respektuje. „Ať se chová, jak se chová, nemám za každou cenu zapotřebí pošťuchovat,“ pravil.

Pavel to dle Klause má nyní s výběrem nových ústavních soudců složité, jelikož u nás prý není dostatek osobností, z kterých by se dalo do této funkce složit výběr. „Prezident většinou nezná potenciální ústavní soudce. To není možné nikomu zazlívat. Navíc, my nemáme ústavní soudce. Myslím připravenou plejádu lidí, které by bylo snadné jmenovat, v tom jsme chudá země. Potenciální nabídku máme zúženou,“ řekl Klaus.

Podstatné dle něj je, nakolik má prezident „přátelský“ či „nepřátelský“ Senát, čili horní komoru Parlamentu ČR. Míní, že Pavel je v tomto ohledu v pozici, že by senátoři podpořili do funkce ústavních soudců i někoho, kdo „by spadl z Měsíce a u soudu nikdy v životě nebyl“. Sám prý takovéto prostředí v Senátu za svého prezidentského období necítil a „Topolánkova ODS“ s ním prý tehdy zarputile bojovala. „Topolánek a spol. mi zabíjeli jeden můj návrh za druhým. Na to nikdy nezapomenu. Sahal jsem pořád níž a níž,“ vytáhl exprezident své vzpomínky, u nichž nedoufá, že by se nyní opakovaly Pavlovi.

Reakce Černochové na výroky pětibojaře Svobody Klause nepřekvapuje

Probral kauzu kolem výroků moderního pětibojaře a olympijského vítěze Davida Svobody a následné reakce od ministryně obrany Jany Černochové. „Patřím mezi ty, kteří si myslí, že se nemají sportovci trestat. Že to dělá naše aktivistická a válkychtivá ministryně obrany, to mě nepřekvapuje,“ komentoval Václav Klaus, co následovalo poté, co Svoboda podpořil účast ruských a běloruských sportovců na olympiádě a prohlásil, že vnímání Ruska jakožto agresora „může být mýlka“.

„Vyjádřil snad nějaký standardní názor, že sportovci by neměli být rukojmími toho či onoho souboje. To se mi zdá docela rozumné. Na druhé straně vím, že co od paní Černochové jest, to od ďábla jest, tak mě také nepřekvapuje, že je proti tomu,“ pokračoval bývalý prezident.

V pátek vše pokračovalo. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) sdělila, že od nadporučíka Svobody, jakož i od všech vojáků, očekává, že budou mít k válce na Ukrajině jednotný postoj. „Ministerstvo obrany a armáda podporuje Ukrajinu a nesouhlasí s tím, aby ruští a běloruští sportovci startovali na olympiádě, když jejich ukrajinští kolegové umírají na frontě ve válce rozpoutané Ruskem a podporované Běloruskem,“ vyjádřila se.

„Nejde o postih za názor, ale za nedodržení toho, jak by měl profesionální voják na veřejnosti vystupovat,“ dodala poté, co avizovala, že Svobodu vezme za ukrajinskými vojáky na Libavou a olympionikovi ukazovala fotografie zabitých ukrajinských sportovců.

Že by to mohl být teprve začátek a vláda si tímto způsobem může „hlídat názory“ a směřujeme k tomu, abychom si protistátní vtipy raději šeptali, k tomu exprezident říká, že popisovaná situace se už dávno odehrává.

„Protistátní vtipy se už dávno šeptají a mě to hrozně popuzuje. Sedím v restauraci na obědě a někdo něco říká ztišeným hlasem. Jsem na to absolutně alergický. To ani za komunismu jsme někteří neměli pocit, že máme v hospodě ztišovat hlas. Že u nás zase bují malost a přikrčení se, to je nedobrá výpověď o nás všech. Smutek, nic jiného se o tom říct nedá,“ zhodnotil. Atmosféra v Česku prý není vůbec dobrá a lidé to cítí.

Téma ohledně účasti ruských sportovců na olympijských hrách, pak Klaus uzavřel tím, že by byl pro, aby tomu tak bylo a aby se ruští a běloruští sportovci mohli zúčastnit olympiády v Paříži. Připomenul, že účast se sportovcům v minulém století již také několikrát zatrhávala od jedné či druhé strany, to však dle něj není řešení. „Tudy cesta nevede. Jestli se má něco udělat, tak se má dořešit dnešní nešťastná, zoufalá, tragická válka na Ukrajině,“ zdůraznil Václav Klaus a vyzval k tomu, aby se začala vést jednání a našlo se jiné řešení než „střílení po sobě“ a „bombardování se“.

„Jestli si někdo myslí, že to vyřeší sankcemi anebo zakazováním účasti na olympiádě těm či oněm sportovcům... Tudy podle mě cesta nevede. To je úlitba. To je obezlička, jak se říkávalo. Místo toho, aby se udělaly vážné pokusy na zastavení války, tak se zakazuje tomu či onomu sportovci, aby jel na olympiádu,“ uzavřel.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Bezdětná jalová padesátiletá slečna Černochová...., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseChristian , 01.04.2023 11:50:46
co od takové ubožačky čekat? Zmrvila si svůj život a tak ho chce zmrvit každému. Davide, fandíme Vám! Jen se nenechte takovou osobou usurpovat.

| 11 | 0

Další články z rubriky

,,Zloděje nepodporovat.” Zaměstnává ji Billa. A asi se budou divit

9:42 ,,Zloděje nepodporovat.” Zaměstnává ji Billa. A asi se budou divit

Co v Polsku pořídíte za 5 000 nebo 6 000 Kč, to v Česku vyjde na 8 000 Kč nebo třeba i 10 000 kč. Če…