Aktivistky brojí. Na Hrad chtějí prezidentku

13.02.2012 18:26

Se zavedením přímé volby hlavy státu by na Hradě mohla snáz usednout žena, než tomu bylo dosud, kdy zvolení prezidenta bylo na zákonodárcích. Jsou o tom přesvědčeny aktivistky z uskupení Česká prezidentka. Tato iniciativa se od roku 2006 snaží zviditelňovat zajímavé ženy. Podle jejích zástupkyň je v Česku dostatek kandidátek, které by se mohly o prezidentský post ucházet.

Aktivistky brojí. Na Hrad chtějí prezidentku
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Pražský hrad

"Zákon o přímé volbě dává větší naději na zvolení první české prezidentky. Pokud bude prezidentská kampaň vedena regulérně, ženy by měly vyšší šanci než v předchozích volbách, kdy se post prezidenta stával handlem politických stran," uvedly aktivistky.

Uskupení Česká prezidentka chce usilovat o to, aby ženské organizace v Česku společně začaly podporovat jednu z žen, která by do prezidentského úřadu mohla nastoupit. Pokud by takovou kandidátku nenavrhly politické strany, jsou aktivistky připraveny přijít s vlastním návrhem. Na podporu vybrané ženy by musely ale získat nejdřív 50.000 podpisů voliček a voličů. Teprve pak by se mohla do volby zapojit.

Ilnerová, Wagnerová, Vicenová… možností je dost

Česká prezidentka je volné nadstranické uskupení žen. Jeho cílem je přispět k tomu, aby Česko mělo v čele státu ženu. Každoročně pořádá setkání, na nichž představuje zajímavé ženy, které by mohly zastávat prezidentský úřad. Zatím na těchto sympoziích vystoupilo 25 osobností, mezi nimi byla třeba bývalá šéfka akademie věd Helena Illnerová či místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová či velvyslankyně při EU Milena Vicenová.

Mandát nynějšího prezidenta Václava Klause vyprší 7. března 2013. Sněmovna a Senát už přijaly novelu, podle níž by si Češi a Češky měli volit příští hlavu státu přímo. Postup by byl podobný jako u voleb do Senátu. Pokud by některý z kandidátů nezískal nadpoloviční většinu v prvním kole, konalo by se kolo druhé. Do něj by postoupili dva "finalisté" s největším počtem hlasů. Kandidáta by mohlo navrhnout 20 poslanců, deset senátorů či občané, pokud pod petici na podporu navrženého získají právě nejméně 50.000 podpisů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, qot

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Roztržka ve studiu ČT: „Skáčete nám do řeči, dokud neřekneme, co chcete slyšet!“ Moravec přivedl do varu Filipa

15:35 Roztržka ve studiu ČT: „Skáčete nám do řeči, dokud neřekneme, co chcete slyšet!“ Moravec přivedl do varu Filipa

V první hodině Otázek Václava Moravce v České televizi se utkali první místopředseda hnutí ANO a pos…