Aktivistu ve Znojmě sebrali policisté před jednáním zastupitelstva. Teď mu vyhověl Ústavní soud

25.3.2014 6:39 odp.

Justice podle ústavních soudců chybovala v kauze Františka Procházky, zadrženého městskými strážníky před zasedáním zastupitelstva ve Znojmě. Vrchní soud v Olomouci bez jakéhokoliv odůvodnění přesunul jeho kauzu z Okresního soudu ve Znojmě ke Krajskému soudu v Brně. Procházka s tím nesouhlasil. Nyní musí vrchní soud o příslušnosti rozhodovat znovu. Ústavní soud (ÚS) ale nijak nepředjímá výsledek, řekl soudce zpravodaj Stanislav Balík.

Aktivistu ve Znojmě sebrali policisté před jednáním zastupitelstva. Teď mu vyhověl Ústavní soud
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do budovy Ústavního soudu

Podle občanského soudního řádu sice nadřízený soud podobný zásah odůvodňovat nemusí, nicméně pravidlo neplatí všeobecně. „Pokud vyplývá z obsahu spisu, že jsou zde nějaké důvody, argumenty, odkazy na judikaturu, tak by se s tím měl soud vypořádat, což se v tomto případě nestalo," uvedl Balík.

Procházka se chtěl v květnu 2010 zúčastnit zasedání zastupitelstva a předat radním otevřený dopis, který předtím ve zkrácené formě uveřejnil v místních novinách. Kritizoval v něm tehdejší vedení radnice, zejména starostu Petra Nezvedu (tehdy ODS) a tajemníka Vladimíra Krejčíře, jenž o několik měsíců později rezignoval kvůli podezření z korupce.

Při čekání na začátek zasedání zadrželi Procházku městští strážníci, legitimovali jej a poté odvezli na stanici Policie ČR. Z cely se podle Ligy lidských práv dostal až po skončení schůze zastupitelstva. Později Procházka podal proti Znojmu žalobu s požadavkem na omluvu a finanční odškodnění 50.000 korun podle zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou nesprávným úředním postupem.

„Měl podezření, že vedení města zneužilo strážníky vůči němu a vymyslelo si, že on spáchal pomluvu, což se vzápětí ničím nepotvrdilo," uvedla právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota.

Procházka předpokládal, že jeho případ bude projednávat Okresní soud ve Znojmě. Po zásahu vrchního soudu ale případ převzal Krajský soud v Brně a začal jej řešit jako žalobu na ochranu osobnosti, což znamená nutnost platit soudní poplatek. Proti zásahu olomouckých soudců proto podal ústavní stížnost, v níž poukazoval na porušení práva na zákonného soudce i spravedlivý proces.

„Je to důchodce, jde o starého pána, takže v tomto případě hraje ještě větší roli, aby ten zákon byl skutečně dodržen a aby to řízení probíhalo v místě jeho bydliště," zdůraznila Candigliota.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma, čtk

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Scénář kauzy odešel Wollnerovi ve 22:58.“ Výbuch! Bývalá reportérka ČT odhalila, proč kauza kolem Hlubučka nešla dávno ven

18:20 „Scénář kauzy odešel Wollnerovi ve 22:58.“ Výbuch! Bývalá reportérka ČT odhalila, proč kauza kolem Hlubučka nešla dávno ven

Někdejší elitní policista Robert Šlachta, který se proslavil především policejním zásahem na Úřadu v…