Aktuality z Krymu očima Jaroslava Bašty. Vážně prý hrozí velká evropská válka

14.08.2016 7:56

Někdejší diplomat českého státu v Rusku i na Ukrajině Jaroslav Bašta napjatě sleduje, co se děje na Krymu. A je velmi znepokojen. Pokud se totiž podíváme na Krym střízlivě, vidíme, že zde mohlo dojít k útoku, který hrozil přerůst v horkou válku mezi Ruskem a Ukrajinou. Možná by se konflikt rozšířil na celou Evropu.

Aktuality z Krymu očima Jaroslava Bašty. Vážně prý hrozí velká evropská válka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Moskva tvrdí, že se ukrajinské speciální síly pokusily před několika dny proniknout na Krym a tam zřejmě provádět teroristické akce. Při tomto neúspěšném pokusu, kterému zabránila ruská kontrarozvědka FSB, padli dva ruští vojáci. Jeden z teroristů byl prý zadržen a vypovídá. Tak zní popis situace z pohledu Kremlu. Vláda v ukrajinském Kyjevě popisuje situaci jinak. Tvrdí, že jde o ruské výmysly a že se Moskva snaží vyhrotit už tak napjatou situaci. Došlo i na obvinění, že byl unesen jeden z občanů Ukrajiny, aby byly tyto nesmysly podpořeny.

„Pokud se na celou záležitost podíváme střízlivě, nemůže nám uniknout, že primárně jde o konflikt dvou tajných služeb – ukrajinské vojenské rozvědky a ruské kontrarozvědky. FSB nejspíše opravdu odhalila ukrajinskou výzvědnou síť a nebezpečné plány na destabilizaci bezpečnostní situace ve vrcholící turistické sezoně na Krymu. Vedení ukrajinské rozvědky se zřejmě chovalo na poloostrově stejně jako v Donbasu, což považuji za velmi varovný signál. Útok na Krym by totiž vyvolal plnohodnotnou válku mezi Ruskou federací a Ukrajinou a možná i celoevropský konflikt,“ podotýká k tomu Bašta v komentáři pro PrvníZprávy.cz.

Celý komentář naleznete zde.

Bašta v této souvislosti připomíná, že ruský prezident Vladimir Putin se o incidentu z počátku srpna vyjádřil až se třídenním zpožděním a je otázkou, proč k tomu došlo. Ukrajinský prezident Porošenko žádá Západ o pomoc. Obrátil se dokonce na Radu bezpečnosti OSN. Propagandistická mašinerie se prý znovu rozbíhá.

„Stanoviska ukrajinského prezidenta P. Porošenka svědčí spíše o tom, že Krymský incident nebyla partyzánská akce vojenské rozvědky, ale reakce na vnitropolitický vývoj (zoufalí politici dělají zoufalé věci) a možná také odpověď na slova amerického prezidentského kandidáta D. Trumpa o Rusku a Krymu. Petro Porošenko si možná nepamatuje, že první světová válka začala kvůli nedomyšlené akci srbské vojenské rozvědky, která kvůli rakousko-uherské anexi Bosny a Hercegoviny nechala v Sarajevu zastřelit arcivévodu Ferdinanda...,“ uzavírá Bašta.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Navrácení Ukrajinců

Proč by měli Ukrajinci, kteří už na Ukrajině nežijí třeba 20 let jít nyní za Ukrajinu bojovat? Nebo i ti, co jít bojovat nechtějí z jakýchkoliv důvodů, proč je nutit? Navíc nechápu to, že nejdřív jste vehementně podporovali přijetí uprchlíků z Ukrajiny a teď je zas tlačíte k návratu. Zamýšlel jste s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úlet Jakuba Voráčka, hvězdy ČT po boku Záruby. Hrubé

10:07 Úlet Jakuba Voráčka, hvězdy ČT po boku Záruby. Hrubé

Zblblí Češi na všechno skočí Andreji Babišovi. Tak se v minulosti vyjádřil někdejší elitní hokejista…