Alternativa pro Německo je nebezpečná, varuje politolog. Pomohli jí uprchlíci

13.03.2016 10:15

Politolog Lukáš Novotný sleduje dění v Německu a varovně pozvedává hlas. Ačkoli je demokracie ve Spolkové republice považována za jednu z nejstabilnějších, ne-li vůbec nejstabilnější na starém kontinentu, roste popularita Alternativy pro Německo (AfD). A to podle politologa není dobrým znamením. Promluvil o tom v rozhovoru pro Týden.cz.

Alternativa pro Německo je nebezpečná, varuje politolog. Pomohli jí uprchlíci
Foto: Kubinska & Hofmann
Popisek: Petr Bystroň, předseda bavorské zemské organizace euroskeptické strany Alternativa pro Německo (AfD)

„Spolkovou republiku považuji za jednu z nejstabilnějších demokracií v Evropě a má můj obdiv, ale AfD pro ni začíná být skutečně nebezpečná. Prezentuje se jako fundamentální opozice. Demokracii ohrožuje už tím, že se na politické scéně objevila síla, s níž není možné počítat při vytváření koalic. Nikdo s nimi nechce spolupracovat. Pozoruji také další radikalizaci AfD, napojují se na ni pravicové a extremistické subkultury včetně neonacistů. Je to typické zejména pro východ země,“ konstatoval Novotný.

Původně šlo o stranu stojící na akademické konzervativní bází. Profilovala se především na kritice EU. Ve straně postupem času vykrystalizovala dvě křídla. Ono akademické a druhé radikálně pravicové. To díky uprchlické krizi získalo navrch. Němci, kteří nesouhlasí s umírněnou politikou německé kancléřky vůči uprchlíkům, ve straně skutečně vidí alternativu. Změní se to, až začne Angela Merkelová vystupovat razantněji.

Kancléřka se dívá na uprchlickou krizi jinak než Visegrádská čtyřka. Vidí v uprchlících lidi, kteří potřebují pomoc. Nevidí v nich nepřátele, jako např. Blok proti islámu Martina Konvičky. Dá se ovšem očekávat, že CDU kancléřky v dnešních zemských volbách ještě oslabí, čímž ještě vzroste opozice uvnitř její vlastní strany. V tuto chvíli sice ve straně není nikdo, kdo by mohl místo kancléřky okamžitě převzít. Jenže vnitrostranický tlak může vést k tomu, že sama kancléřka vyvolá hlasování o důvěře své vládě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš se vám nelíbí. Estébák. A máte vůbec nějaké plány, co s touto zemí? Nebo budete jen cintat o demokracii u Havlova pomníčku? Podívejte se, co řeší svět, chytá se za hlavu režisér Martinek

19:06 Babiš se vám nelíbí. Estébák. A máte vůbec nějaké plány, co s touto zemí? Nebo budete jen cintat o demokracii u Havlova pomníčku? Podívejte se, co řeší svět, chytá se za hlavu režisér Martinek

Režisér a producent David Martinek sepsal pro ParlamentníListy.cz zamyšlení nad výzvami současného …