Alternativu pro Německo zasáhl antisemitský skandál, píše britský deník

06.07.2016 21:10

Server britského deníku The Guardian poukazuje na problém, se kterým se dnes potýká protiuprchlická Alternativa pro Německo (AfD). Jde o antisemitský problém, což je v Německu zvláště citlivé téma. Předsedkyně tohoto hnutí Frauke Petryová čelí podezření, že se antisemitský skandál snažila krýt.

Alternativu pro Německo zasáhl antisemitský skandál, píše britský deník
Foto: wikipedia
Popisek: Německá vlajka.

Alternativa pro Německo se původně profilovala jako strana kritizující Evropskou unii. S nástupem uprchlické vlny se však strana chopila i tohoto tématu a voliči jí začali vyjadřovat důvěru. Projevilo se to i v zemských volbách jednotlivých německých spolkových zemích, kde AfD také nejednou uspěla. Spolu s úspěchem však vypluly na povrch také některé problémy.

Místopředseda parlamentu v německé spolkové zemi Bádensko-Württembersko Wolfgang Gedeon má problém. Coby tvář Alternativy podezření byl podroben kritice, neboť v knize Zelený komunismus a diktatura menšiny srovnával kontroverzního autora Davida Irvinga s dnešními čínskými disidenty. Spisovatel David Irving přitom patří mezi klasické popírače holocaustu. Pokud se politik v Německu postaví na stranu tohoto autora, má problém, neboť v Německu je popírání masového zabíjení Židů nacistickým režimem trestným činem.

Celý text v angličtině najdete zde.

Když vyšlo najevo, jak se Wolfgang Gedeon vyjadřoval, začal lídr AfD v Bádensku-Württembersku Jörg Meuthen volat po odchodu Gedeona ze strany. Jelikož ke Gedeonově odchodu nedošlo ihned, Meuthen se na protest rozhodl Alternativu pro Německo opustit. Spolu s ním odešlo dalších 12 poslanců a založili nové hnutí – Alternativu pro Bádensko-Württembersko.

Gedeon nakonec z Alternativy pro Německo odešel, ale už bylo příliš pozdě. Meuthen s nespokojenci už nebyli členy strany. Sluší se dodat, že Jörg Meuthen byl považován za vůdčí osobnost umírněného člena strany, zatímco současná předsedkyně Frauke Petryová reprezentuje radikálnější křídlo. V nynější chvíli čelí podle britského serveru Petryová podezření, že se Gedeona snažila krýt. To by jí mohlo uškodit v blížících se celostátních volbách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to jinak! Babišovi se nejdřív zvedl žaludek a pak začal pátrat. A teď přiznal...

22:25 Je to jinak! Babišovi se nejdřív zvedl žaludek a pak začal pátrat. A teď přiznal...

Premiér Andrej Babiš se ve své týdenním hlášení „Čau lidi“ rozepsal o dnešním tragickém požáru domov…