Američané zařadili zpátečku. Konečně se Evropa spoléhá sama na sebe, píše britská novinářka. A probírá nástupce lady Ashton

24.07.2014 9:25 | Zprávy

Bývalá zahraniční dopisovatelka předních britských listů a expertka na Rusko a Evropu Mary Dejevská komentuje v britském deníku The Guardian překvapivou zdrženlivost americké diplomacie při jednáních o vydání obětí leteckého neštěstí. Evropa by tak podle jejího názoru mohla diplomaticky dospět a více se spoléhat sama na sebe.

Američané zařadili zpátečku. Konečně se Evropa spoléhá sama na sebe, píše britská novinářka. A probírá nástupce lady Ashton
Foto: KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman s americkým prezidentem Barackem Obamou ve Varšavě

„Těla obětí ze sestřeleného ledla MH17 se ve středu konečně dostala z Charkova na místo svého určení. Rozloučení bylo důstojené a alespoň částečně tak nechalo zapomenout na předcházejících šest dní. Věci se daly částečně do pořádku, což je důsledek složitých vyjednávání za účasti mnoha stran. Jednání se účastnili zástupci Malajsie, Nizozemí, Ukrajiny, proruských separatistů a samozřejmě Ruska. K tomu přidejme OSCE plus několik expertů z Velké Británie. Zajímavější než vypočítávat, kdo byl přítomen, je si říci, kdo naopak u jednání chyběl. Překvapivě to byly Spojené státy americké,“ píše na úvod Mary Dejevská.

Američtí diplomaté si přitom nenechali podle britské novinářky v minulých dnech ujít jedinou příležitost se k sestřelenému letadlu vyjádřit a obvinit z něj Rusko. „Vidět a slyšet byla zejména velvyslankyně při OSN Samantha Power. To prezident Barack Obama byl ve svých komentářích přece jenom zdrženlivější. Za posledních několik desítek hodin komentáře amerických diplomatů ubraly na své konftrontaci. Z původní přímé odpovědnosti nyní obviňují Rusko pouze z toho, že pomáhalo, diplomaticky řečeno, vytvořit podmínky, jejichž důsledkem bylo sestřelení letadla MH17,“ všímá si Dejevská.

Spojené státy změnily podle Dejevské svůj přístup a v otázce konfliktu na Ukrajině zůstávají poněkud v ústraní. Podílejí se samozřejmě na řešení celého problému, ale již méně viditelně. Ministerstvo zahraničí v čele s Johnem Kerrym se nyní soustředí spíš na urovnání sporů v Gaze. „Ať už zdrženlivost USA týkající se Ukrajiny vítáme nebo ne, stejně bychom všichni čekali, že se budou Spojené státy angažovat více. Když se však podíváme na Obamovu averzi vůči tomu, aby byl Washington jediným světovým lídrem, měli bychom být nad novou situací přece jenom méně plakat. Rusko, Francie i další velké státy horovaly pro multipolární svět, tak jej nyní konečně mají,“ míní Dejevská.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Dozvěděla jsem se, že řešíte bezpečnost na školách

Zajímalo by mě, zda řešíte i šikanu mezi dětmi a fakt, že se třeba mladiství dopouští kolikrát i dost vážné trestné činnosti a to i na dospělých - třeba na učitelích, seniorech apod? Měla by se podle vás snížit hranice trestně právní odpovědnosti? A pomohlo by to podle vás vůbec? Kde je podle vás ch...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

5 % HDP na zbrojení. „Komu to vezmete? Důchodcům?“

13:25 5 % HDP na zbrojení. „Komu to vezmete? Důchodcům?“

Jestli nezaplatí policii a armádu stát, udělá to někdo jiný. Třeba mafie. Radim Fiala (SPD) si nebra…