Profesor Douglas je emeritním členem katedry sociologie na Uniersity of California v San Diegu. „Náhlé zhroucení velké irácké armády loutkového bagdádského režimu, vybudované Spojenými státy, je parádní výstrahou, jak dopadnou jejich ostatní loutkové státy v muslimském světě,“ napsal.
Když mluví o loutkových režimech, myslí tím třeba Afghánistán, Egypt, Pákistán, Libyi, Saúdskou Arábii, Kuvajt nebo Bahrajn.
„Válka Spojených států proti islámu, zahájená zničením Afghánistánu a Iráku před třinácti lety, vedla k náhlé, dalekosáhlé a skryté transformaci muslimského světa,“ upozorňuje profesor. Z bývalého spojence USA se stal zarytý nepřítel. Tento svět se stal ohniskem „rapidně rostoucí svaté války gerilových skupin a stran“.
USA si znepřátelila islámskou populaci už v 50. a 60. letech
Obrat islámského světa proti Spojeným státům ovšem sahá až do 50. a 60. let minulého století. Americká CIA v roce 1953 za pomoci Velké Británie pracovala na svržení íránské demokracie, aby pomohla k vzestupu šáhovi a teroristické tajné policii Savak. V následujících letech dostaly tu samou tvrdou lekci i další země v regionu.
Bývalý prezident George W. Bush pak vyhlásil globální válku „islámské ose zla“ po 11. září 2001. Al-Kájda, zodpovědné za útoky na Světové obchodní centrum, je podle profesora Douglase „převážně saúdská guerillová skupina pobouřená americkou podporou saúdskoarabského policejního státu“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe