Americká novinářka: Za krizi na Ukrajině si může Západ sám. Podcenil Rusko

22.10.2014 11:05

Americká novinářka Anne Applebaumová si nemyslí, že rozšiřování Severoatlantické aliance na východ bylo chybou. Podle ní je expanze na východ jediný úspěch Západu za poslední čtvrtstoletí. Za chybu naopak považuje to, že Západ nedokázal včas reagovat na agresivní rétoriku Ruska a na jeho vojenské výdaje.

Americká novinářka: Za krizi na Ukrajině si může Západ sám. Podcenil Rusko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karikatura Vladimira Putina

Applebaumová při příležitosti pětadvacátého výročí pádu komunismu v Evropě publikovala v Hospodářských novinách článek, v němž hodnotila politické kroky, které Západ za tu dobu udělal. A došla k závěru, že se toho mnoho jako úspěch hodnotit nedá. Co však považuje za fenomenální úspěch, je integrace střední Evropy a baltských zemí do Evropské unie a NATO. Jenomže místo toho, aby se tato expanze Severoatlantické aliance oslavovala, je prý v módě hlásat, že co se týče NATO, byla chybou.

„Údajně je to důsledek amerického povýšenectví, které pokořilo Rusko tím, že do jeho těsného sousedství přivedlo západní instituce. Tato teze je obvykle založena na historickém revizionismu propagovaném stávajícím ruským režimem. A je chybná,“ míní americká novinářka a manželka předsedy dolní komory polského parlamentu Radoslava Sikorského.

Krize na Ukrajině i v samotné organizaci podle Applebaumové není důsledkem povýšenectví, nýbrž selhání v tom, že Západ nedokázal reagovat na agresivní rétoriku Ruska a na jeho vojenské výdaje. „Naší chybou nebylo to, že bychom pokořili Rusko. Ale to, že jsme podcenili jeho ničivý, revanšistický a revizionistický potenciál,“ píše novinářka s tím, že hlavním úkolem NATO v Evropě by mělo být odstrašování jakožto obranná politika.

„Vůbec nemám problém s tím, abych americkému povýšenectví kladla za vinu spoustu věcí, v případě vývoje v Evropě bych si přála, aby ho bylo více,“ uzavírá Applebaumová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dámě z ciziny kavárníci nadávají, že pozvala na výstavu Babiše. Ona na oplátku vytáhla hororový zážitek s Fajtem a Hermanem

19:41 Dámě z ciziny kavárníci nadávají, že pozvala na výstavu Babiše. Ona na oplátku vytáhla hororový zážitek s Fajtem a Hermanem

Publicista Jiří Peňas, který se na webu Echo24 věnuje kultuře, napsal pár řádek o odvolaném řediteli…