Americká soudní show a osvobozující rozsudek. Bývalý šéf Tatry u soudu zářil

01.10.2013 18:56 | Zprávy

REPORTÁŽ Nevinen. Takový rozsudek vynesla po celodenním líčení brněnská samosoudkyně Šárka Dufková v úplatkářské kauze Tatra, ve které byl obžalován bývalý americký šéf Tatry Ronald Adams.

Americká soudní show a osvobozující rozsudek. Bývalý šéf Tatry u soudu zářil
Foto: acr.army.cz
Popisek: Vojenský vůz Tatra

Podle ní se nepodařilo plně prokázat, že Adams nabízel úplatek tehdejšímu náměstku ministryně obrany Martinu Bartákovi, a proto rozhodla podle zásady „in dubio pro reo“. Rozsudku předcházelo velmi emotivní a typicky americky teatrální vystoupení samotného Adamse. Ten k soudu přišel dnes vůbec poprvé, navíc se značným zpožděním.

„Nikdo z nás tam nebyl. Jediní, kdo znají pravdu, jak se to celé odehrálo, jsou pánové Adams a Barták,“ odůvodnila své rozhodnutí zbavit Adamse obžaloby soudkyně Duchková. Podle ní tak soud musel věc posoudit ve prospěch obžalovaného, tak jak jí ukládají zásady českého, resp. římského práva. Státní zástupce si ponechal lhůtu pro odvolání. „Spravedlnost zvítězila. Očekávali jsme to,“ konstatoval Adams při odchodu ze soudní síně. To, že stín pochybnosti ovšem v celé kauze nadále zůstává, připustila i soudkyně, když podle ní se ve výpovědích svědků svědčících ve prospěch Adamse vyskytly vážné rozpory.

Americká show pod Špilberkem

Svůj výslech zahájil Adams četbou hodinového prohlášení, nebo lépe řečeno smrští osobních útoků na korunního svědka obžaloby, exministra obrany Martina Bartáka. Toho ve svém emotivním prohlášení ve stylu seriálu JAG, ve kterém navíc často odbíhal od projednávané věci a dokonce si protiřečil, nazval celkem dvanáctkrát lhářem, ve zjevné snaze ho v očích soudkyně Šárky Dufkové znevěrohodnit. Své prohlášení si navíc nechal přeložit do češtiny od své osobní asistentky, kterou si vzal s sebou i k líčení, pravděpodobně proto, že soudkyní určené soudní tlumočnici nedůvěřoval.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Blahuš

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Sovětský svaz nebyl osvoboditel, ale okupant.“ Oficiálně z vlády. Foltýn to vypustil mezi Čechy

22:18 „Sovětský svaz nebyl osvoboditel, ale okupant.“ Oficiálně z vlády. Foltýn to vypustil mezi Čechy

Strategická komunikace České republiky se připojila k mezinárodní kampani, která upozorňuje na zneuž…