Americké hlouposti, co si to tu platí za zoufalce. U Jílkové řádil svérázný podnikatel z Hondurasu

18.09.2014 23:37

Ostrá debata o sankcích proti Rusku a celkovém postoji k rusko-ukrajinským událostem se rozpoutala v pořadu České televize Máte slovo. Tradiční diskuze Michaely Jílkové tentokrát přinesla narážky na expanzi USA, homosexuály na Krymu i shovívavé pozvání na kávu.

Americké hlouposti, co si to tu platí za zoufalce. U Jílkové řádil svérázný podnikatel z Hondurasu
Foto: Foto: ČT
Popisek: Moderátorka pořadu ČT Máte slovo Michaela Jílková

„Česko se připravuje na možný výpadek plynu. Objevují se názory, že Rusko hrozí Evropě zmrznutím,“ vítala diváky Michaela Jílková. A co sankce, jsou nutné? Zachovala se vláda zodpovědně, nebo nám udělala ostudu?

Odpověď měl přinést ministr průmyslu Jan Mládek, který je rád, že zachránil českým podnikatelům zakázky. Europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský naopak říká, že mír a stabilitu měníme za paštiky a salám.

Viceprezident Hospodářské komory Bořivoj Minář má zájem především zachovat zahraniční trhy pro české výrobky, analytik institutu Evropské hodnoty Jakub Janda naopak preferuje hájení politických zájmů. Veřejnost pak zastupoval umělec a podnikatel Jiří Máška, který prohlašuje, že sankce jsou zbytečné. Zato lékař z Pardubic Vít Ulrych říká, že svoboda je víc.

Výkop debaty provedl právě Ulrych - většinový názor vlády je podle něj zbabělý. „Jak my vypadáme před celou EU? ČSSD chtěla být v hlavním proudu integrace, a zase jsme za potížisty. My a Slováci, kteří byli s námi, a kde také vládne sociální demokracie,“ vykládal mladý lékař vyděšeně.

Ministr Mládek připomněl, že vláda se nestaví proti EU, například nikdy nesouhlasila s anexí Krymu. „Odmítám, že bychom nebyli v hlavním proudu evropské politiky. Ale zároveň máme právo zachovávat vlastní zájmy,“ myslí si ministr.

Ulrych pak začal připomínat: „Máme historickou zkušenost s okupací naší země v roce 1939, s obsazením ruskými, tedy sovětskými vojsky v roce 1968 na dvacet let.“ Proto bychom podle něj měli být s Poláky tahouny toho boje. Mládek mu však připomněl: „My jsme členy NATO, a to je taková síla, že by si na ni nikdo netroufl,“ uvedl s tím, že NATO má tři miliony vojáků, kdežto Rusko sotva milion.

Debatu pak jinam posunul europoslanec Zdechovský: „Volala mi paní, že její syn v roce 1968 zemřel při okupaci sovětskými vojsky. A děkovala mi, a doslova mi řekla, že postoj vlády je velmi zbabělý,“ vykládal a pokračoval: „Každý diktátor, se kterým jsme začali vyjednávat, nás nakonec schramstl celé.“

V tu chvíli na druhé straně studia nevydržel podnikatel Jiří Máška a zvolal: „To, co tu vyprávíte, jsou totální hlouposti“. Ještě více ale ohromil následnou znechucenou poznámkou, co to u nás Američané platí za zoufalce.

„To je hnus, vy tady lžete. Já nejsem na žádné výplatní pásce CIA,“ vyskočil europoslanec Zdechovský.

Rozjetého podnikatele ale nezastavil. „Kde jste byli, když Američané ukradli Kosovo,“ křičel do hluku na protistranu. Zdechovský se ozval: „Já tam na rozdíl od vás tehdy byl, stál jsem na té hranici a vezl jsem tam humanitární pomoc,“ připomněl. „Američani ukradli Kosovo,“ trval na svém podnikatel.

Analytik Jakub Janda pak přispěl do debaty příměrem: „Jste tři sousedé, jeden vleze druhému na zahradu, a vy na to koukáte,“ popsal protivníkům jejich postoj. „Tohle jsou americký hlouposti, co nám vyprávíte. To jsem sem nemusel chodit a mohl jsem si pustit televizi,“ neudržel se opět Částka.

Poláci jedí jablka

Do diskuse, která začínala být dusnější, pak rázně vstoupil zástupce Hospodářské komory. „Nám peníze nepřinese ústřední tajemník strany, my si je musíme vydělat,“ zdůraznil. Pak pokračoval, že komora akceptuje naše členství v EU a závazky, které přináší, ale žádné sankce nikdy nic nevyřešily.

„My už máme zkušenosti, když nám odněkud někdo kázal, co nemáme vyrábět,“ připomněl pak a vyvolal tím rozruch. „Říkáme, že nesouhlasíme se sankcemi, ne že podporujeme anexi Krymu,“ zdůraznil posléze na námitky protistrany viceprezident Hospodářské komory.

Ministr Mládek se posléze jal vysvětlovat,že mezi Ukrajinou a Ruskem jsou podle něj dva oddělené problémy. Prvním je obsazení Krymu, které je prý neakceptovatelné. „Ale východní Ukrajina, to je trochu jako Čechoslovakismus,“ vysvětloval ministr průmyslu. Čechoslovakismus se podle něj také nám líbil, ale Slovákům ne. Na východě Ukrajiny je to prý podobné, střetávají se dva nacionalismy, a tento souboj stále eskaluje.

Europoslanec Zdechovský pak vytáhl a na kameru ukázal obrázek, na kterém byla mapa Evropy s vybarvenými zeměmi, které budou nejvíce postiženy sankcemi. „Bude to Polsko a Německo. Ne my. Poláci, když zjistili, že tam neprodají jablka, tak je začali jíst sami,“ vykládal.

Následovaly spory, kdo vlastně připravil sankce EU proti Rusku. Debatu, zda to byly úředníci EU, nebo členské státy, ukončil Tomáš Zdechovský posměšnou reakcí na výklad Jana Mládka: „Já pana ministra zvu po pořadu na kafe, abych mu vysvětlil, jak funguje Evropská unie.“

Američané prý napadli sedmnáct států

Chvíli poté Zdechovský vysvětloval, čím je Rusko vinno. „Byl jsem na přednášce Madeleine Albrightové, která popisovala, jak z Washingtonu neustále volali do Moskvy a k ničemu to nevedlo,“ uvedl například.

Pak mu ale sebral slovo protisankční podnikatel Máška, který zdůraznil, že Spojené státy napadly od druhé světové války 17 států, přičemž žádný z nich nebyl jejich soused. „Proč mají ty základny ve 130 státech,“ volal rozhněvaně.

Pak do debaty rázně vstoupil podnikatel z publika. „Putin a ruská vojska tu nejsou. Ale jsou tu podniky, které ztratily zakázky na Ukrajině a dělá se tam jen čtyři dny v týdnu. Já oceňuju hrdinství vlády, že se proti tomu postavila,“ uvedl. Lékař Ulrych na to opáčil, že prý zná podnikatele, který si na podnik pověsil ukrajinskou vlajku a varuje před nebezpečím z Moskvy, bez ohledu na to, zda jej to nude stát nějaké zakázky.

Zdechovský pak také upozornil, že zná řadu podnikatelů, kteří s Ruskem obchodují nevzdory sankcím a jejich byznysu se daří. „Neznám podnikatele, který obchoduje s Ruskem a zná ruskou mentalitu, který by ty sankce v té původní podobě schvaloval,“ namítl mu Minář. „Já vám ho ukážu,“ ujišťoval lidovecký europoslanec.

Příběhem ze života pak přispěl do debaty podnikatel Máška: „Já má kamaráda ze Sevastopolu. A ten mi nadšeně popisoval, jak jim tam jezdí lodě plné masa z Brazílie a Argentiny,“ líčil. To však nadzvihlo analytika Jandu: „Je ten váš kamarád homosexuál?,“ otázal se a vyvolal tím v sále značný rozruch, při kterém si vyměnoval rozčílené poznámky s naproti stojícím podnikatelem, kterého obvinil z homofobie. „Kdyby byl, tak sám premiér Krymu řekl, že tam do tří minut bude policie a zmlátí ho,“ pronesl po sklidnění situace analytik. „Tak se vy zeptejte černochů, co jim dělají v Americe,“ zakončil Máška.

Lidi podporujou separatisty, tak pošlete zbraně jim

Chvíli poté si podnikatel znovu vzal slovo. „Co řeknete těm dětem, kterým propustí z práce tatínka a nemůžou si koupit ani boty,“ popichoval. Na to jej Janda provokativně vyzval, ať poradí, jak to dělají v Hondurasu, kde pan Máška část roku žije. „Honduras je bohatá země a vám do toho nic není,“ zvolal.

Pak debatu oživil divák z publika, který vyjádřil názor, že průzkumy podle něj ukazují, že lidé separatisty proti Kyjevu podporují, proto by naše vláda měla zbraně dodávat spíše jim, a ne kyjevské armádě, která je vyvražďuje.

Nakonec ještě dostala slovo žena z publika, která vyzývala: „Jinak se rozhoduje někomu, kdo má velké konto, velký dům a plné peněženky, a jinak někomu, kdo má hluboko do kapsy. Vy jste placeni z našich daní, tak na vás chci apelovat, snažte se používat nejen rozum, ale i srdce, aby nebyla válka a bylo lidem trochu líp,“ uvedla. Její závěrečné slovo vyvolalo aplaus, kterým pořad skončil.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šlachtu do voleb zmlátí. Přišlo to z nečekaného místa

14:54 Šlachtu do voleb zmlátí. Přišlo to z nečekaného místa

Známá advokátka a politická aktivistka Klára Samková sdílela své postřehy z předvolební kampaně. Bab…