Americký břidlicový těžař: Dusí nás Saúdská Arábie. Potřebujeme, aby cena ropy byla 70 dolarů za barel

13. 5. 2015 12:31

Hospodářské noviny píší, jak ve světě panuje agresivní hra o pozici v ropném průmyslu. Podle všeho se cena ropy za barel jen tak nevrátí na hodnotu sto dolarů. Saúdská Arábie prý drží ceny nízko, aby vyřadila ze „hry“ konkurenci v podobě břidlicových ložisek, ze kterých těží Spojené státy americké.

Americký břidlicový těžař: Dusí nás Saúdská Arábie. Potřebujeme, aby cena ropy byla 70 dolarů za barel
Foto: Archiv
Popisek: Ropný vrt

Za pád cen ropy prý může i revoluce v těžebních technologiích, kdy se ropa získává z břidlicových ložisek. „Kartel OPEC v čele se Saúdskou Arábií se rozhodl americkým vyzývatelům neustupovat,“ uvedly HN s tím, že Saúdská Arábie zaplavila trh přebytečnou ropou. Tím způsobila ještě větší pád cen, kterému nemůže konkurovat americká ropa z břidlicových vrtů. To způsobilo zastavení růstu těžby v USA a zmenšení počtu amerických vrtných souprav o polovinu. Na druhou stranu se podařilo Američanům zvýšit efektivitu těžby, tudíž s menším počtem vrtných souprav jsou schopni udržet původní produkci.

Celosvětový pád cen ropy má tak za důsledek zefektivnění amerických vrtů. Podařilo se jim dle HN „vypilovat techniku získávání ropy vstřikováním směsi písku, vody a chemikálií kilometry pod zem k dokonalosti“.

Aby mohla těžba z břidlicových ložisek v USA růst, je potřeba dosáhnout celosvětové ceny 70 dolarů za barel. „To je cena, která nás zase nastartuje,“ prohlásil vlastník společnosti Continental Resources Harold Hamm v rozhovoru pro Financial Times.

Podle Hospodářských novin budou břidlicoví těžaři dlouhodobým stabilizátorem sedmdesátidolarové hranice. Saúdská Arábie se zase bude snažit o co největší maximalizaci produkce, a to bez ohledu na současný stav ceny za barel.

Spotřeba benzínu a nafty na Západě rok od roku klesá a Čína, coby největší „tahoun“ růstu spotřeby těchto paliv, pomalu také přechází na čistější energetické zdroje.

HN předpovídají, že „břidlicová revoluce“ nebude trvat věčně a jednou se o hlavní slovo opět přihlásí Organizace zemí vyvážejících ropu, OPEC.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ste
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vždyť ona chce zrušit ČT! Válka jede dál. Padají slova „styďte se“, ba hůře. A zastánci Kavčích hor slyšeli...

7:51 Vždyť ona chce zrušit ČT! Válka jede dál. Padají slova „styďte se“, ba hůře. A zastánci Kavčích hor slyšeli...

Jméno ekonomky Hany Lipovské jako nominantky vzbudilo z nějakého důvodu velký, a nikoliv pozitivní o…