Americký novinář předložil tvrzení, že letadlo sestřelila Ukrajina. Teď přichází s další dávkou

22.07.2014 9:48

Ve svém posledním článku publikovaném na serveru consortiumnews.com novinář Robert Parry kritizuje amerického ministra zahraničí Johna Kerryho za to, že bez důkazů obviňuje Rusko a jeho prezidenta Vladimira Putina ze sestřelení letadla MH17. Před několika dny totiž Parry zveřejnil tajné americké materiály, které z tohoto činu naopak usvědčují ukrajinskou armádu.

Americký novinář předložil tvrzení, že letadlo sestřelila Ukrajina. Teď přichází s další dávkou
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Barack Obama, 44. prezident USA
reklama

Významný americký investigativní novinář Robert Parry na sebe poprvé upozornil ve 2. pol. 80 let, kdy pokrýval pro Associated Press a Newsweek aféru spojenou s ilegálním prodejem zbraní americké administrativy do Íránu. Spojené státy se tehdy dopustily nezákonného přestupku, protože Írán byl na seznamu zemí podporujících terorismus. Ze získaných finančních prostředků chtěla Reaganova administrativa financovat opozici v Nikaragui. Je pikantní, že v celé této aféře se tehdy vedle Parryho angažoval demokratický senátor John Kerry. Za jeho tehdejší postoj jej Parry vždy chválil, ve svém posledním článku jde naopak ostře proti němu.

Parry v posledních dnech hojně kritizuje přístup amerických médií, která podle něj v případě informování o sestřelení letadla MH17 absolutně selhávají. Jdou podle něj na ruku Obamovi a jeho suitě, a pouze na základě jejich tvrzení obviňují z celé tragédie Rusko a Vladimira Putina. „Přitom nemají žádné důkazy, o které by se mohly opřít. Našim médiím absolutně chybí přirozená míra profesionálního skepticismu. Ze své podstaty předem musí u tvrzení amerických politiků pochybovat. Americká média se bohužel naprosto stejně chovala i v případě Sýrie a Iráku,“ je znepokojen Parry.

Na paškál si Parry bere především Kerryho nedělní vystoupení v americké televizi NBC News, kde americký ministr zahraničí obvinil z pádu letadla proruské separatisty. „Kerry působil jako žalobce, který chce za každou cenu dostat viníka za mříže. V tomto případě má jasno o vině Ruska na sestřelení letadla malajsijské letecké společnosti nad Ukrajinou. A co je horší, jako politik vlastně nadiktoval skutečným žalobcům, jaký musí být výsledek jejich vyšetřování. Takové zasahování do nezávislého vyšeřování považuji za nepřípustné,“ rozčiluje se Parry.

Celý článek v angličtině najdete ZDE.

„Pokud jde Kerrymu skutečně o hledání pravdy, která by objasnila úmrtí 298 nevinných lidí, mohl si všimnout, že vyšetřování již započalo. V této úvodní fází vyšetřování přece nemůže svévolně vynášet rozsudky. Kerry si vůbec nevzal ponaučení z blamáže týkající se konfliktu v Sýrii. Stejně tak jaksi zapomněl na podobné fiasko spojené s válkou v Iráku v roce 2003, na jejímž začátku Bushova administrativa tvrdila, že má důkazy o přítomnosti zbraní hromadného ničení v arzenálu irácké armády,“ vypočítává Parry další z přešlapů americké zahraničiní politiky.

Kerry na NBS hovořil o tom, že ruská armáda několik dní před sestřelením letadla MH17 přepravovala přes hranice konvoj zbraní, raketové systémy a vojenský materiál. „Je to stejné jako se Sýrií. I tentokrát mluví Kerry o událostech, které nemůže potvrdit žádnými fotografiemi ani hmatatelnými důkazy. Jeho informace navíc nepotvrdil o den dříve ve svém vyjádření pro Washington Post vrchní velitel sil NATO v Evropě generál Philip M. Breedlove. Ten naopak řekl, že nemá žádné informace o přesunu obranné protiletecké techniky. Tak odkud tedy Kerry své informace čerpá? Že by věděl více než Breedlove?“ ptá se v ironickém duchu Parry.

V interview na NBC samozřejmě nepadlo ani slovo o tom, že americká administrativa nese za občanskou válku na Ukrajině svoji zodpovědnost. Pokud by chtěl novinář NBC David Gregory dělat poněkud poctivější žurnalistiku, měl se zmínit o tom, že americká vláda podporovala opozici vůči Janukovyčovi, která stále nese fašistické znaky. Stejně tak se Kerry měl zeptat, jestli považuje Porošenkovo rozhodnutí ze začátku června o nastartování nové ofenzívy na jihovýchodě Ukrajiny za moudré. Protože právě toto rozhodnutí vyústilo v sestřelení letadla MH17, hodnotí Parry kriticky vedení rozhovoru novináře Gregoryho.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Utekl před Babišem, „poblil“ ho v USA. A už to jede

20:02 Utekl před Babišem, „poblil“ ho v USA. A už to jede

Česko jako „covidová díra Evropy“. Tak naši zemi vykreslila ve svém vysílání globální americká telev…