Americký politik neziskovce: Nemáte právo bojovat za přijetí uprchlíků. Nebo uvidíte

02.12.2015 8:24 | Zprávy
autor: jav

Nejen v Evropě probíhají dramatické souboje o přijímání běženců. Ve Spojených státech, kde před měsícem vyjádřil ochotu otevřít syrským běžencům brány prezident Obama, čelí zastánci imigrace tlaku zejména od guvernérů států, kteří by se s nově příchozími museli vypořádat. Zatím nejdál zachází ve své rebélii vedení státu Texas.

Americký politik neziskovce: Nemáte právo bojovat za přijetí uprchlíků. Nebo uvidíte
Foto: pixabay.com
Popisek: USA- ilustrační foto

Guvernér Greg Abbott byl iniciátorem dopisu guvernérů prezidentu Obamovi, který protestoval proti jeho ochotě přijímat běžence. Podpořilo jej nakonec na třicet z padesáti amerických guvernérů. Nyní se podle webu The Daily Beast přidal texaský ministr zdravotnictví Chris Traylor, který napsal dopis skupině Mezinárodní záchranný výbor, angažující se v pomoci běžencům. V něm už pohrozil konkrétními právními kroky.

Ministr Traylor v dopise vyjádřil názor, že i verbální podpora, natož konkrétnější kroky, které výbor činí ve prospěch uprchlíků, jsou porušením amerického práva. Podle něj agentura nemá právo jakkoliv podporovat umístění uprchlíků do Texasu bez spolupráce s orgány státu. Odkazuje na paragraf příslušného zákona, který stanovuje postup pro pomoc uprchlíkům, a výslovně se v něm uvádí: „Místní dobrovolná činnost agentury má být prováděna v úzké spolupráci se státní správou a samosprávou“. Pokud prý nebudou spolupracovat se státem, bude to vláda Texasu považovat za porušení zákona. V důsledku toho by Texas mohl vypovědět smlouvu o spolupráci, kterou má stát s Mezinárodním záchranným výborem uzavřenou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…