Americký politolog: Po Putinovi bude lépe. Zbavme se ho tak rychle, jak jen to bude možné

23.09.2014 18:56

Profesor politologie z Rutgers University-Newark Alexander J. Motyl polemizuje z dopisovatelem listu Der Spiegel Benjaminem Bidderem, který tvrdí, že Putina vystřídá ještě tvrdší autokrat. Motyl míní, že po Putinovi naopak Rusko čeká více demokracie a svobody.

Americký politolog: Po Putinovi bude lépe. Zbavme se ho tak rychle, jak jen to bude možné
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin
reklama

„Moskevský dopisovatel německého listu Der Spiegel Benjamin Bidder se ve svém víkendovém článku zaobíral zajímavým tématem, když si kladl otázku, kdo nastoupí po Putinovi a jestli se potom situace v Rusku zlepší, či naopak ještě více zhorší. Bidder došel k závěru, že není šance, aby Putina vystřídal demokrat. Dle jeho názoru bude Putinův nástupce ještě větší diktátor,“ píše na začátku Motyl a v následujícím odstavci cituje Biddera.

„Představit si odchod Putina z poliky vyžaduje spoustu fantazie. Existují podle mě dva možné scénáře. Buď současná politická elita sama najde a nainstaluje jeho nástupce, nebo se Putina Rusové zbaví sami. Co ale bude následovat potom? Putina by mohl vystřídat někdo, kdo myslí a jedná ještě mnohem radikálněji. Pokud chtějí v Kremlu najít nástupce, budou muset vybírat z Putinova bezprostředního okolí. Tam jsou však zastoupeni pouze zastánci tvrdé linie. Revoluce není o mnoho lepší variantou scénáře. K moci by se tak mohly dostat extrémistické síly, od krajní pravice až po národní bolševiky,“ píše Bidder.

„Bidder tak konstatuje, že odchod Putina pro Evropu ani Rusko nic neřeší. Existuje prý pouze výběr mezi špatnými možnostmi. NATO by podle Biddera mělo být více sebejisté a méně nerozhodné. Vedle otázek kolem dalšího vyzbrojování by však měl Západ s Moskvou diskutovat a navrhovat kompromisy. Moskevský dopisovatel tvrdí, že si to Putin sice nezaslouží, ale izolace Ruska by mohla způsobit mnohem větší problémy,“ pokračuje Motyl v popisu Bidderova postoje.

Podle Motyla je však Bidderova analýza v nejlepším případě nepřesná a v nejhorším případě naprosto špatná. „Bidder předpokládá, že může být ještě něco horšího, než je Putin. To může být pravda, pokud o Putinovi uvažujetem jen jako o „obyčejném“ umírněném autokratovi. Jestliže si však o něm myslíme, že je plnohodnotným fašistou, který v Rusku nastolil represivní, agresivní a imperialistický režim, tak je Bidderova premisa chybná. Hůř být totiž nejspíš už nemůže,“ konstatuje Motyl.

celý článek v angličtině najdete ZDE

„Že by Putina nahradil ještě větší fašista, to je teoreticky samozřejmě možné. Jak je ale pravděpodobné, že by Alexander Dugin nebo Vladimir Žirinovskij této pozice dosáhli? Vůbec žádná. Ani v případě, že se stane Putinovým nástupcem někdo z jeho blízkého okolí, se nebude prosazovat v ještě tvrdší linii. Z historie víme, že když svůj úřad opustí extrémně silný a charismatický lídr, jeho nástupce musí po nástupu věnovat dlouholeté úsilí upevňování své vlastní moci. Putinův případný nástupce tedy nebude mít čas zaujímat ještě tvrdší stanoviska, např. v oblasti zahraniční politiky,“ je přesvědčen Motyl.

„Bidder ve své analýze naprosto opomíjí demokratickou opozici. Pád Viktora Janukovyče je však příkladem toho, že ani na první pohled slabá demokratická opozice by se neměla podceňovat. Ruským demokratům se před lety podařilo zorganizovat mohutnou demonstraci. V tak vysokém počtu se Putinovi na veřejnosti nikdy neobjevili. Jestliže se podaří opozici více prosadit v hlavním městě, mohli by postupně zvrátit nepříznivou současnost ve svůj prospěch. Zapomenout nesmíme ani na to, že v době krize má ´ulice´ na politiku často větší vliv než elity. Bidder se mylně domnívá, že tvůrci současné politiky obklopující Putina se musí na moci nutně podílet i po jeho odchodu. Tím si rozhodně nebuďme tak jistí,“ polemizuje dále Motyl.

„Navíc nic z ruské či sovětské historie nenapovídá Bidderově premise, že po špatných diktátorech přícházejí ještě horší. Je sice pravda, že strašný Lenin byl následován příšerným Stalinem. Po něm ale přece nastoupil poměrně solidní Chruščov. Jeho následovníkem byl sice Brežněv, ale ani ten se nedá považovat za tvrdého stalinistu. No a po něm přišla pozitivní změna v podání Gorbačova, který předal moc ne zcela špatnémeu Jelcinovi, kterého vystřídal v současné době nechvalně proslulý Putin,“ vrací se Motyl do historie.

„Další příklady bychom našli i za hranicemi Ruska. V Řecku, Španělsku, Portugalsku, Brazílii, Argentině, Číně, kde byli mizerní diktátoři nahrazeni o trochu lepšími diktátory a naopak. Bidderova analýza tak v konečném důsledku opakuje klišé, která šíří samotní diktátoři. Většina z nich tvrdí, že po nich půjde vše k horšímu. Vše naopak nahrává tomu, že Rusko čeká po odchodu lepší budoucnost. Zbavit se Putina tak rychle, jak jen to bude možné, je sice sázka do loterie, která se však Rusku i Západu bezpochyby vyplatí,“ míní Motyl.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pompeo v Praze: O tomto nebyla ani čárka. Měli byste vědět

11:09 Pompeo v Praze: O tomto nebyla ani čárka. Měli byste vědět

Šéf americké diplomacie je na návštěvě České republiky a ze sousedního Německa se ozval projev nespo…