Americký prezident se rozhodl pomstít hackerský útok, za nímž údajně stojí Severní Korea

02.01.2015 22:14

První reakcí Bílého domu na prosincový hackerský útok proti firmě Sony Pictures jsou nové sankce proti KLDR. Americké sankce jsou namířené na tři firmy a deset vládních činitelů KLDR, včetně osob působících v Íránu, Sýrii, Číně, Rusku a Namibii. Oznámilo to americké ministerstvo financí.

Americký prezident se rozhodl pomstít hackerský útok, za nímž údajně stojí Severní Korea
Foto: Fanpop
Popisek: Americký prezident Barack Obama

Podle amerického ministerstva jsou nové sankce odvetou za „mnoho provokací (Pchjongjangu), zejména za nedávný kybernetický útok proti společnosti Sony Pictures“. USA již v minulosti vyhlásily proti Severní Koreji sankce za její jaderný program, nynější sankce jsou ale vůbec první, které jsou reakcí na údajný hackerský útok. Bílý dům dnes dal najevo, že nejde o reakci poslední.

Americké sankce mají postihnout tajnou službu KLDR

Sankce podle agentury AP postihují severokorejskou tajnou službu a firmu zabývající se prodejem zbraní. Desítka osob, proti nimž jsou sankce namířeny, pracuje pro tyto organizace nebo pro severokorejskou vládu. Postižené osoby a firmy nebudou mít přístup k americkým finančním zdrojům a americké firmy s nimi nesmějí udržovat obchodní kontakty.

Studio Sony Pictures se v prosinci stalo terčem hackerského útoku kvůli snímku The Interview, který zesměšňuje vůdce KLDR Kim Čong-una. Washington z něho následně obvinil KLDR, která nařčení odmítla. Studio Sony Pictures pak z bezpečnostních obav zrušilo uvedení filmu do kin, ale film se nakonec k divákům v omezeném rozsahu dostal.

USA již dříve oznámily, že za hackerským útokem je vojenská rozvědka RGB

Podle agentury Reuters není zřejmé, jaký vztah mají organizace vystavené sankcím k hackerskému útoku proti studiím Sony. Všechny tři jsou už z minulosti americkými sankcemi zatíženy kvůli aktivitám spojeným se severokorejskou jadernou pumou. Washington nicméně už dříve oznámil, že za hackerským útokem stojí severokorejská vojenská rozvědka RGB.

Severokorejci postižení sankcemi patří k elitě tamního režimu

Deset osob, jejichž jména v novém sankčním seznamu figurují, nepatří k vládnoucí severokorejské elitě. Jde podle Reuters o zaměstnance společností, které už rovněž jsou vystaveny sankcím USA. První sankce proti Pchjongjangu vyhlásily Spojené státy už v 50. letech minulého století.

„Cílem sankcí není severokorejské obyvatelstvo, ale vláda KLDR za její akce, které ohrožují Spojené státy a ostatní,“ napsal Obama v doprovodném dopisu pro vedoucí představitele Sněmovny reprezentantů a Senátu.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Srovnání

Dobrý den, pane poslanče, nejsem si jistý, zda se od vás dočkám upřímné odpovědi, ale prosím o ni. Fiala tvrdí, jak jsme super, že hrajeme první ligu, a že se srovnáváme s těmi nejlepšími. Má podle vás pravdu nebo, což si myslím já, z nás dělá premiér blázny? V čem přesně se můžeme srovnávat s těmi ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Porucha u KB: Klient učinil bance nabídku, jakou ještě nezažila

11:12 Porucha u KB: Klient učinil bance nabídku, jakou ještě nezažila

Kdo se chtěl v pondělí dostat k penězům na svém účtu u Komerční banky, ten ji s největší pravděpodob…