Americký tisk: Pavlovo vítězství upevní proukrajinské a prozápadní postoje ČR

29.01.2023 6:15

Politický nováček Petr Pavel porazil populistického velkopodnikatele Andreje Babiše v prvních důležitých volbách tohoto roku v Evropě. Tak hodnotí dnešní výsledek českých prezidentských voleb americký deník The New York Times (NYT). Podle něj výsledek znamená neúspěch populismu a upevňuje pozici České republiky coby "rozhodného podporovatele Ukrajiny". Další prestižní americký list The Washington Post napsal, že Pavlovo vítězství upevní také západní orientaci země.

Americký tisk: Pavlovo vítězství upevní proukrajinské a prozápadní postoje ČR
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nově zvoleným prezidentem České republiky je Petr Pavel. Obdržel hlasy od 3 358 926 oprávněných voličů

NYT píše, že Babišova taktika v předvolební kampani kopírovala tu, kterou používá jeho bývalý spojenec Viktor Orbán, jenž loni v dubnu slavil jasné vítězství po tvrzeních, že jeho hlavní politický soupeř chce poslat maďarské vojáky bojovat na Ukrajinu proti Rusku. "Ale tento argument Babišovi nezafungoval v České republice, která má mnohem rozmanitější média než Maďarsko, kde Orbánova vládní strana Fidesz a její podnikatelští spojenci mají pod pevnou kontrolou televizi a většinu dalších zdrojů informací," analyzuje newyorský deník.

The New York Times připouští, že ani Pavel, ani Babiš nesdílejí příklon na Východ dosavadního prezidenta Miloše Zemana, ale jejich souboj představoval jasný střet politických stylů - "neokázalého pragmatismu a nespoutaného populismu".

Střet mezi oběma muži byl podle NYT prvním z řady letošních důležitých hlasování ve východní a střední Evropě a "důležitým testem, zda kdysi stoupající vlna populismu v Evropě dosáhla vrcholu".

Ale antisystémový populismus by mohl získat půdu pod nohama v letošních volbách na Slovensku, jehož centristická vláda padla v prosinci. To otvírá cestu k možnému návratu Roberta Fica k moci, upozorňuje NYT. "Zásadním testem však budou volby letos na podzim v Polsku, nejlidnatější zemi regionu, jíž od roku 2015 vládne hluboce konzervativní a nacionalistická strana Právo a spravedlnost," připomíná deník.

Neméně vlivný The Washington Post konstatuje, že 61letý Pavel vystřídá kontroverzního Zemana v převážně ceremoniální, avšak prestižní funkci. "Očekává se, že jeho zvolení upevní západní orientaci země po Zemanově desetiletí v úřadu," napsal list vycházející v hlavním městě USA.

The Washington Post si rovněž všiml, že Pavlovi na twitteru v češtině pogratuloval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Česko je odhodlaným podporovatelem Ukrajiny v jejím boji proti ruské invazi," píše deník a dodává, že právě válka na Ukrajině byla jedním z hlavních témat předvolební kampaně.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

zkrácení rodičovské

Je pořád ve hře nebo ne? Je to něco, na co byste přistoupili? Myslíte, že je to v dohledné době možné? Když už, není třeba první investovat do výstavby nových školek a nějak vyřešit zkrácené úvazky, dnes vás na ně nechce moc zaměstnavetelů brát, jelikož se jim to ani nevyplatí, stejně jako se to nev...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Milion Ukrajinců, připravte se.“ Mezi řečí o Česku a Evropě. Překvapení

4:37 „Milion Ukrajinců, připravte se.“ Mezi řečí o Česku a Evropě. Překvapení

Světu je Západ lhostejný. Je to vidět jak na sdružení BRICS, tak na stavu klesající migrace, pro kte…