Americký velvyslanec promluvil otevřeně o tom, co USA chystají v ČR, o svém setkání se Zemanem, o Putinovi, Trumpovi, Číně, válce s Ruskem, českém zbrojení i dostavbě Temelína

27.04.2018 11:38

REPORTÁŽ Americký velvyslanec Stephen B. King v Praze vystoupil v CEVRO Institutu s projevem na téma „Česko-americké vztahy – dalších sto let právě začíná“. Akci moderoval exministr Alexandr Vondra.

Americký velvyslanec promluvil otevřeně o tom, co USA chystají v ČR, o svém setkání se Zemanem, o Putinovi, Trumpovi, Číně, válce s Ruskem, českém zbrojení i dostavbě Temelína
Foto: Repro Youtube
Popisek: Velvyslanec USA v Praze Stephen King

Anketa

Chcete, aby ČSSD zasedla ve vládě Andreje Babiše?

4%
96%
hlasovalo: 22197 lidí

Akce se v hledišti zúčastnili též například europoslanec Jan Zahradil, bývalý velvyslanec v USA Petr Gandalovič, exministr Karel Dyba, exministr Ivan Langer či politolog Alexander Tomský.

Československo by bez amerického zásahu prezidenta Woodrowa Wilsona nevzniklo

Alexandr Vondra na úvod řekl, že by Československo bez amerického zásahu prezidenta Woodrowa Wilsona nevzniklo. Mluvil o transatlantickém poutu v „našich srdcích“. Američané nám dle něj třikrát přišli na pomoc: v roce 1918, 1945 a v době studené války. NATO je podle Vondry nejlepší bezpečnostní garance v naší historii.

Poté promluvil americký velvyslanec Stephen B. King. Připomněl, že není profesionálním kariérním diplomatem a stále se o ČR učí nové věci. Připomněl počátek česko-amerických vztahů při spolupráci amerického prezdenta Wilsona a T. G. Masaryka. Zmínil humanitární pomoc USA ČSR po druhé světové válce i že američtí velvyslanci pomáhali českým disidentům za komunismu. Američané dle něj pomohli obnovit ekonomiku a demokracii v ČR finanční pomocí prostřednictvím US Aid či podpořili vstup ČR do NATO.

Tři pilíře spolupráce

Spolupráce mezi ČR a USA by dle něj měla stát na třech nohách: 1) přátelství, 2) bezpečnost, 3) ekonomická prosperita.

Naše národy mají dle něj přátelské vztahy, protože sdílejí stejné hodnoty svobody, demokracie a lidských práv. Pokud jde o bezpečnost, zmínil spolupráci armád a tajných služeb v rámci NATO i to, že ČR je jediný stát na světě, který má spolupráci s národními gardami dvou členů americké unie – s Nebrascou a Texasem. A když existují bezpečnostní záruky, je to dle něj i dobrá zpráva pro investory a byznys. Američané dle něj pomohli v ČR vytvořit tisíce pracovních míst.