Amerika vyhozená do luftu? Velmoc nacvičuje, co dělat, kdyby to Kim Čong-un zmáčkl. Panuje neklid

30.11.2017 8:47

Americká média neskrývají své obavy z dalšího úspěšného testu balistické rakety KLDR. Zděšení vzbudila zejména informace, že by tento týden odpálená raketa byla schopna zasáhnout území Spojených států.

Amerika vyhozená do luftu? Velmoc nacvičuje, co dělat, kdyby to Kim Čong-un zmáčkl. Panuje neklid
Foto: pixabay.com
Popisek: Test jaderné zbraně - ilustrační foto
reklama

Prezident Donald Trump hovoří o dalších sankcích a Spojené státy jeho ústy vyzývají celý svět k přerušení veškerých kontaktů s KLDR. Mezitím se však některé části země pomalu připravují na možnost, že by skutečně došlo k jadernému útoku. Jak uvádí web zpravodajské televize CNBC, na Havaji se po téměř třiceti letech chystají obnovit pravidelné testování varovných sirén, které byly v provozu za studené války.

První test bude uskutečněn již tento pátek a sirény se rozezní na přibližně jednu minutu na více než 400 místech tichomořského ostrova. Podle zveřejněných prognóz by mohla jedna raketa vypálená z korejského poloostrova usmrtit téměř 20 000 lidí a dalších 50 až 120 000 lidí zranit. Analytici předpokládají, že následky výbuchu by přežilo asi 90 procent obyvatele Havaje, jehož populace nyní čítá asi 1,4 milionu.

Tématu hrozby jaderného útoku ze strany KLDR se věnuje také deník USA Today; podle jím oslovených expertů skutečně mohou východní pobřeží země zasáhnout balistické rakety. Podle výpočtu Davida Wrighta by mohla včera otestovaná raketa severokorejské výroby zasáhnout hlavní město země Washington. Otázkou tedy zůstává, jestli jsou Spojené státy schopny se případném raketovému útoku ubránit.

„Pravděpodobně bychom neměli problém se ubránit před jednou raketou. Kdyby jich ovšem bylo vypáleno víc, šlo by už o poněkud obtížnější výzvu. Americká armáda každopádně disponuje v Kalifornii a na Aljašce celkem šestatřiceti zařízeními, jejichž úkolem je bránit zemi před útokem ze vzduchu. K tomu lze přičíst systém protiraketové obrany v Asii, konkrétně přímo v Jižní Koreji a na ostrově Guam.

Značná skepse převládá nad tím, jestli je vůbec možné přimět vůdce KLDR Kim Čong-una, aby ukončil jaderný program. Samotný vůdce tvrdí, že jeho země potřebuje podobné zbraně na obranu před Spojenými státy a jejich snahou svrhnout komunistický režim. „Jaderný program má rovněž silně politický motiv a je projevem národní hrdosti. Mnoho lidí je pyšných, že se KLDR stala členem elitního klubu zemí, které disponují jadernými zbraněmi,“ říká profesorka Jagerová z Oberlin College.

Deník The Washington Post ve svém speciálním interaktivním článku popisuje, jak by mělo dojít ke zničení vypálené rakety z KLDR. „Pokud by k tomu došlo, Spojené státy by využily svůj systém, který stál 40 miliard dolarů. Není však jisté, jestli by zafungoval. Systém Ground-Midcourse Defense (GMD) ještě stále není dokončen a v šesti z deseti testů nebyl úspěšný. Nicméně dva poslední testy se podařily,“ píše deník.

„Raketa vypálená z území Severní Koreje by na východní pobřeží Spojených států dopadla přibližně za půl hodiny. Většinu své letové fáze by strávila mimo atmosféru, kde by se ji pokusil zachytit zmiňovaný systém GMD. Hlavním cílem je poskytnout raketě falešný cíl, který by zaměřila a vybuchla daleko před svým skutečným cílem, jakým může být například Washington,“ uvádí deník s tím, že podle expertů však není jisté, že by „návnada“ bez jakýchkoli pochyb zafungovala. 

Poslední testování systému, které proběhlo v květnu, vzbuzuje mezi experty optimismus. Není však bezvýhradný. „Tento test dopadl s jedinečným úspěchem. V případě méně úspěšného provedení by ale byly důsledky katastrofální. Kdyby KLDR vyslala šest raket a systém jich zlikvidoval třeba pět, tak jde zdánlivě o úspěch. V praxi však nikoli. Osmdesátiprocentní úspěch je diskutabilní, když přijdete například o Seattle,“ cituje deník experta. Bruce W. MacDonalda.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moc CIA v Česku. Topolánek bez zábran o USA

13:17 Moc CIA v Česku. Topolánek bez zábran o USA

Kauzu Vrbětice považuje Mirek Topolánek za vrchol ledovce působení ruských tajných služeb v Česku. A…