Analytik Golts: Rusko chystá masivní invazi na Ukrajinu

04.02.2015 12:11

Ruský vojenský analytik Alexandr Golts je přesvědčen, že Rusko chystá v nejbližších dnech či týdnech mohutnou invazi na Ukrajinu. Nasvědčují tomu dle jeho názoru zprávy o stahování ruských vojsk z oblasti Střední Asie.

Analytik Golts: Rusko chystá masivní invazi na Ukrajinu
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Lubjanka, sídlo dřívější KGB, dnešní FSB
reklama

Podle Goltse je volání Kremlu po příměří a souběžně s tím mobilizace v Donbasu signálem, že Rusko chystá v nejbližších dnech masivní invazi na Ukrajinu. „Tuto variantu budoucího scénáře navíc podporuje i fakt, že Moskva stahuje své vojáky z problémových oblastí Střední Asie směrem k ukrajinským hranicím,“ napsal včera Golts ve svém komentáři publikovaném v magazínu Ježedněvnyj. Vojenský analytik zmiňuje Putinvo prohlášení pro tiskovou agenturu TASS, ve kterém uvedl, že je situací v Donbasu znepokojen, ale jeho poradce zmínil, že lze pochopit, proč separatisté přikročili k mobilizaci.

Vůdci Doněcké a Luhanské lidové republiky podle Goltse velmi dobře rozumí tomu, co Moskva říká. „Také oni chtějí vést mírové rozhovory. Pouze však za podmínky, že si udrží území, které se jim doposud podařilo zabrat. Jelikož ovšem tuší, že taková varianta zatím není na stole, tak budou s podporou Moskvy i nadále pokračovat v boji,“ je přesvědčen Golts, který přesto považuje za nepravděpodobné, že by se separatistům podařilo do deseti dnů zvýšit počet svých bojovníků o avizovaných 100 000. „Tolik lidí prostě nemají k dispozici,“ dodává Golts.

celý text v ruštině máte k dispozici ZDE

Golts proto považuje zprávy o hromadné mobilizaci za pouhý zastírací manévr s cílem získat čas na přípravu mohutné invaze ruských sil. „V podstatě to samé udělali loni v létě. Je proto téměř jisté, že je nová invaze na spadnutí,“ tvrdí Golts. O stahování ruských vojsk ze vzdálených oblastí informovala i nezávislá rozhlasová stanice Echo Moskvy. Ta na základě informací tádžických médií hovořila o 3000 vojácích ze 201. vojenské základy v Tádžikistánu, kteří byli přesunuti k ukrajinským hranicím. Jejich pozice mají prozatím zaujmout vojáci z Tádžikistánu.

Vzhledem ke stažení amerických a britských vojáků z Afghánistánu hrozba radikálního islámu narůstá. I to naznačuje, že stažení ruských vojáků právě z této ožehavé oblasti k hranicím s Ukrajinou musí mít své vážné důvody. „Rusko se nyní plně soustředí na válku na Ukrajině, ale riskuje tím zároveň ztrátu Střední Asie. V důsledku toho může Moskva brzy čelit strategickým nočním můrám. Odvelením vojsk z této oblasti může způsobit příliv desítek tisíc uprchlíků ze Střední Asie do země,“ upozorňuje Golts.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

20:47 Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

Senioři starší 80 let, kteří si přejí být očkováni proti covidu, se tento pátek registrovali do vlád…