Analytik Robejšek popsal pozadí vzniku antiislámského hnutí PEGIDA

23.01.2015 11:30

Politolog Petr Robejšek v internetové DVtv pátral po příčinách vzniku německé iniciativy Vlastenečtí Evropané proti islamizaci západu (PEGIDA), která od října loňského roku organizuje pochody proti islámu, jichž se účastní tisíce lidí. Podle Robejška je to výsledek selhání elit, nejenom těch německých, které dlouhodobě ve jménu univerzalismu rozmělňují naše hodnoty. Každý, kdo alespoň trochu přemýšlí, prý ví, že je to nesmysl a že si tím pod sebou podřezáváme větev.

Analytik Robejšek popsal pozadí vzniku antiislámského hnutí PEGIDA
Foto: Repro ČT
Popisek: Politolog a expert na mezinárodní vztahy doc. Petr Robejšek
reklama

PEGIDA podle Robejška vznikla, protože všechny ty poctivé, krásné, morální, bezúhonné německé elity se léta letoucí nestaraly o to, co zaměstnává obyčejného člověka. A problémy, které obyčejného člověka zaměstnávají, jako je sociální problematika, zisková problematika, zahraniční – migrace a asimilace – byly zametány pod koberec. „A pak se nemůže tato morální a bezúhonná elita divit, že se této politické poptávky zmocní někdo jiný. Někdo, kdo se nám třeba tolik nelíbí, ale to téma prostě leželo na ulici a nikdo si ho nevšímal, každý je popíral a teď přišel někdo, kdo je zvedl,“ vysvětloval analytik.

Jestliže etablované politické třídy nebudou na problematiku reagovat tak, jak to prostý člověk, nikoliv intelektuál, vyžaduje a očekává, to téma bude údajně stále sílit. A pokud německá politická elita nechce mít UKIP nebo Marine Le Penovou, bude s tím muset dle Robejška něco dělat. Pokud s tím něco věrohodně udělá, je prý možné, že tato problematika ztratí relevanci, která ji dodneška pohání a žene lidi do ulic. Politolog ale zatím nevidí známky, že by k tomu byla německá politická třída ochotna.

Ekonomické, politické a intelektuální elity nejenom Německa, ale všech západních zemí dle jeho názoru dlouhodobě nedělají to, co je jejich úlohou – upevňovat hodnoty, v jejichž jméně ta která společnost vznikla. „Intelektuální elity dělají pravý opak. Rozvařují, rozmělňují, relativizují. Politické elity z těchto intelektuálních omylů udělají zákony, které celou společnost jako takovou odkážou do bezmocnosti proti jakékoliv výzvě,“ tvrdí Robejšek.

Intelektuální elity, zejména ty mainstreamové, se prý odvolávají na to, že přece existují univerzální hodnoty, v jejichž jménu musíme přijmout každého utečence, o každého se postarat, musíme vyřešit všechny problémy celého světa z naší malé Evropy. „Ale je přece nabíledni pro každého, kdo alespoň trošku přemýšlí, že tyto univerzální hodnoty prostě nejsou univerzální. Islám je příkladem instituce, která univerzálnost našich hodnot zásadně odmítá. My jako Evropa, západní civilizace, si musíme uvědomit, že zenit našeho vývoje je za námi,“ zdůrazňuje politolog a dodává, že jestliže máme zachránit naše hodnoty, tak jedině tím, že se k nim zase vrátíme, že je nově oprášíme, pevně definujeme a hlavně, budeme je jednoznačně prosazovat. Polickou korektností a pseudohumanitou si pod sebou údajně podřezáváme větev.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zvýhodnit očkované? Petr Žantovský zúčtoval s Rychetským: Na Ústavním soudu nemá co dělat!

9:10 Zvýhodnit očkované? Petr Žantovský zúčtoval s Rychetským: Na Ústavním soudu nemá co dělat!

TÝDEN V MÉDIÍCH Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský asi nečetl Ústavu a neví, že v ní je zakotv…