Analytik Šonka, známý z ČT, přišel s nápadem na využití migrantů: Své jazyky umí, tak by v nich měli monitorovat internet

22.04.2018 16:22

Politolog Jaroslav Šonka, jenž je častým hostem České televize v diskusích o Německu, se na serveru Aktuálně.cz vyjádřil k útoku na mladíka s jarmulkou v Berlíně. A přišel i s nápadem.

Analytik Šonka, známý z ČT, přišel s nápadem na využití migrantů: Své jazyky umí, tak by v nich měli monitorovat internet
Foto: Hans Štembera
Popisek: Německá vlajka

„V Berlíně tento týden došlo k incidentu, při kterém arabský mladík zaútočil na mladíka s kipou (jarmulkou). Napadený se bránil a incident natočil na svůj mobil. Hledaný útočník, který pochází ze Sýrie a do Německa přišel jako uprchlík v roce 2015, se pak sám přihlásil na policii,“ popsal Šonka s tím, že nejde o ojedinělý případ antisemitismu. Obavy jsou tak podle jeho slov namístě. 

„Můj přítel Sergej Lagodinsky, mladý aktivista Židovské obce v Berlíně, popisuje na Facebooku svůj pocit člověka sedícího v metru vedle arabských mladíků, který si chce otevřít hebrejskou knihu. Tím poukazuje na pocity ohrožených osob a sám si dodává odvahu. Na onom posledním případě útoku je ovšem zajímavá identita napadeného. Je to Arab s izraelským občanstvím, který celou záležitost pojal investigativně. Chtěl prostě vědět, jaké to je prezentovat se na veřejnosti jako žid,“ sdělil dále Šonka svůj postřeh.

Původní text ZDE.

„Úřady dnes mají problémy s nedostatkem tolerance a s útoky lidí, kteří jsou ovšem jen zřídkakdy z oněch krizových oblastí jako Sýrie, ale například z Tuniska či Alžírska. Vykázat je zpět do jejich zemí původu není snadné – ony je totiž nechtějí. Ale v celém komplexu nejsou jen nevýhody. Minulá migrace do země přivedla lidi, kteří mohou kvalifikovaně posuzovat nebezpečí v kontextu policejní práce a monitorovat internet v nejrůznějších jazycích. Před deseti lety policie pochopila, že takové lidi potřebuje, a první policisté z tohoto okruhu muslimských zemí na scénu vstoupili s velkou slávou,“ uvádí rovněž Šonka.

Zároveň pak podotkl, že předhazovat Němcům přehnanou traumatizaci reflexí holokaustu, a tak je přesvědčit, že se dnes uprchlíci nemají přijímat, je naprosto chybným myšlenkovým obratem. „To zdaleka neznamená, že je celá věc jednoduchá. Ale dělit svět na jakési ‚my a oni‘ není receptem na dnešní problémy,“ podotkl následně politolog. 

Závěrem pak poznamenal, že uprchlíci jsou věcí složitou, protože jsou mezi nimi i maskovaní zločinci. „Ale je to problém velmi podobný onomu problému s neonacisty – a to jsou Germáni jako poleno. Dělicí linie prochází nikoli mezi národnostmi, ale mezi zlými a hodnými lidmi,“ uzavřel.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kyselá Witowská se hádala. Tvrdě ji utřeli. ČT se vrátila minulost

10:52 Kyselá Witowská se hádala. Tvrdě ji utřeli. ČT se vrátila minulost

Jako každý rok, i letos se předávala anticena Zlatý citron od FITES (Český filmový a televizní svaz)…