Analytik Votápek: Egoistický sexista Trump způsobí strašný průšvih. Boj za lidská práva, proti globálnímu oteplování, to všechno může skončit...

11.11.2016 14:02

Někdejší diplomat Vladimír Votápek zhodnotil volby ve Spojených státech a to velmi břitce. Do Bílého domu teď podle Votápka zasedne populista, egoista a sexista, který se nebude bát sáhnout i k demagogii a provede řadu unáhlených těžko předvídatelných kroků. Takové prý bude prezidentství pana Trumpa.

Analytik Votápek: Egoistický sexista Trump způsobí strašný průšvih. Boj za lidská práva, proti globálnímu oteplování, to všechno může skončit...
Foto: donaldjtrump.com
Popisek: Donald Trump
reklama

„Člověk bez politických zkušeností, populista a egoistický sexista, pro kterého je uspokojení vlastních choutek důležitější, než dodržování obecně přijatých pravidel chování,“ zhodnotil  Donalda Trumpa v komentáři pro iDNES.cz Vladimír Votápek.

Na těchto stránkách jeho osobnosti se prý nic nezmění, protože nově zvolenému prezidentovi je sedmdesát let a to už není „proutek právě mladý a nelze ho ohýbat“. Pracovat se dá alespoň s ignorací, kterou podle Votápka Trump projevil v řadě zahraničněpolitických otázek. Poradci příštího prezidenta mohou do jisté míry znalosti svého šéfa doplnit. Votápek upíná své naděje také k politickému systému USA, který Trumpa přece jen zbrzdí. Obchodník, jenž je zvyklý uzavřít nejednu smlouvu, bude snad dodržovat mezinárodní smlouvy, které Spojené státy zavazují k tomu či onomu jednání. To jsou faktory, které Trumpovo prezidentství učiní pro svět snesitelnějším.

Ve všem ostatním je Votápek poměrně pesimistický. „Trumpovo pohrdání elitami a odmítání expertních názorů, omezujících jeho ego, patrně povede k řadě unáhlených, nedostatečně promyšlených rozhodnutí jak ve vnitřní, tak i zahraniční politice. Můžeme očekávat, že se například přikloní k těm silám, které odmítají globální oteplování a z něho plynoucí nutnost celoplanetárního omezení vypouštění skleníkových plynů, redukce látek porušujících ozonovou vrstvu a řady dalších opatření k ochraně přírody,“ zahajuje výčet negativních stránek prezidenta Trumpa Votápek.

Hrozí navíc, že se Trumpova úspěchu chopí další populisté, kupříkladu v Evropě. Nemluvě o tom, že diktátoři mohou s poukazem na Trumpovo vítězství poukazovat na slabiny demokracie. Vždyť si Trumpa zvolila nepříliš vzdělaná většina.

Celý komentář naleznete zde

„Pokud k tomuto prezident Trump ještě přidá předpokládaný odklon od politiky podpory demokracie a lidských práv, nezájem o rozvojovou pomoc a přesvědčení, že mezinárodní obchod má sloužit pouze americké ekonomice, pak můžeme očekávat světovou epidemii sobectví a demagogie,“ zoufá si dál analytik.

Z mezinárodní politiky se podle autora vytratí veškeré ideály, z čehož budou těžit autoritářské země jako Rusko nebo Čína, ale také Filipíny nebo Zimbabwe. Ruský prezident Vladimir Putin prý snadno dokáže Trumpem manipulovat. V minulosti už ukázal, jak to zvládl třeba s Georgem W. Bushem. Země ležící blízko Ruska nebo Číny by se tak měly mít na pozoru. S Trumpem v Bílém domě nebudou mít jistotu, že je Trump neobětuje ve jménu zlepšení vztahů s Pekingem nebo Moskvou. Vladimir Putin by se např. mohl dočkat zrušení amerických sankcí vůči Rusku, aniž by musel byť jen uvažovat o tom, že stáhne jediného vojáka z Ukrajiny.

Zvolení Trumpa dopadne podle Votápka i na Českou republiku. Naše země se bude muset více zapojit do evropského integračního projektu a vedle toho bude muset vložit mnohem víc peněz do své obrany.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Pavel udeřil na Sputnik. Má jasno. Jenže pak přišli jiní a ukázali realitu v EU. Nehezké

19:35 Generál Pavel udeřil na Sputnik. Má jasno. Jenže pak přišli jiní a ukázali realitu v EU. Nehezké

Vakcína, ropa či investice jsou komodity, které jsou používány jako nástroje vlivu a moci. Kdo říká,…