Analytik: Zlá americká válka a americký politik, na kterého u nás nikdo nemá

23.11.2015 20:06

Známý analytik Jan Campbell sepsal svoji další úvahu o současné politické situaci ve světě. Svět je podle něj plný neduhů, jež nás pomalu, ale jistě posouvají ke třetí světové válce, tedy pokud již dávno nezačala. Informuje web Vaše Věc.cz.

Analytik: Zlá americká válka a americký politik, na kterého u nás nikdo nemá
Foto: Archiv
Popisek: Jan Campbell

„Neduh se rozšiřuje v zóně Východočínského moře. National Interest zařadil uvedenou zónu na třetí místo, odkud hrozí vzplanutí třetí světové války,“ poznamenal Campbell a zmínil souostroví Senkaku. Na to si totiž činí nároky Čína i Japonsko a obě země k těmto ostrovům poslaly svoje vojenské jednotky.

„Vypukne-li mezi Čínou a Japonskem konflikt, bude pro USA, jež mají s Japonskem smlouvu o vzájemné obraně, obtížné vyhnout se zásahu,“ konstatoval Campbell a předpověděl, že první krok učiní Čína a případnou americko-čínskou válku označil za katastrofu. „Pro české podnikatele hledající štěstí v těchto krajinách to znamená výzvu k opatrnosti a hodnocení cest s politiky raději jako poznávací, reklamní a ‚být viděn‘.“

Japonsko má však problémy i ve vztahu s Ruskem, jelikož je závislé na USA. Přesto však chce japonský premiér Šinzó Abe vztahy s Ruskem opravit, jak tvrdí ruská strana. K tomu ale potřebuje souhlas USA, což Campbell hodnotí jako ponižující. Japonsko ale zároveň ve svých snahách podporuje protiruské sankce a ohledně Ukrajiny je na straně Západu, je tedy velmi pravděpodobné, že k žádnému ukování nových a utužení starých vztahů mezi Japonskem a Ruskem nedojde.

Celý text zde

„Z hlediska vnitropolitického znamená asymetrické spojenectví s USA pro Japonsko zvýšení napětí a strachu ve společnosti. Je tomu i proto, že v případě, že nedojde-li k velké válce, Japonsko s pravděpodobností hraničící téměř s jistotou prohraje v boji na poli obchodním a technologickém s ČLR a RF,“ konstatoval Campbell. Dodal, že se Japonsko zřejmě Číně podvolí a podstoupí jí souostroví Senkaku.

Nakonec se jal rozebírat současné prezidentské volby v USA a hlavním tématem udělal prezidentského kandidáta Bernieho Sanderse. Ten totiž razí „demokratický socialismus“. „Minimální plat, pojištění nezaměstnanosti, ochrana mateřství, konec dětské práce a zneužívání dětí, 40hodinový pracovní týden, bezplatné univerzitní vzdělání, státní kontrola bankovní činnosti, státní programy ke zvýšení zaměstnanosti,“ to a ještě mnohem více jsou postupy Bernieho Sanderse, které z něj mají udělat druhého Franklina Delano Roosevelta, největšího amerického socialistu a novodobého Martina Luthera Kinga.

Sanders totiž chce dosáhnout férového rozdělování bohatství ve společnosti. „Bohužel si neumím představit, že by ČSSD nebo i jiná politická strana v ČR, snad s výjimkou KSČM, byla ochotna začít o požadavcích a hodnoceních amerického senátora, jehož rodná země je pro současné politiky vzorem, diskutovat, natož je přijmout do programu,“ napsal Campbell a odcitoval Franklina Roosevelta a jeho představu demokratického socialismu: „Musíme vytvořit takový hospodářský systém, ve kterém všichni mají zisk, a nejenom ti superbohatí.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

18:55 Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

Globální šachovnice je v současné době rozehraná na velmi nebezpečnou hru. USA chtějí Čínu donutit, …