Analytik, pozvaný Tvarůžkovou: Rusko zdržovalo vstup expertů do Dúmy, aby jim chyběly důkazy. Asad zavraždil nesrovnatelně víc lidí, než IS

17.04.2018 20:02 | Zprávy

Experti z organizace pro zákaz chemických zbraní po několika dnech čekání vyjeli do syrské Dúmy. Do místa, kde civilisty zasáhl údajný chemický útok, který se stal důvodem pro zásah koalice USA, Francie a Velké Británie proti syrským strategickým cílům. Svět je rozdělen, jedni obviňují druhé z rozpoutání války. Co vše se odehrálo v posledním období v Sýrii, rozebíral v pořadu Interview na ČT24 bezpečnostní analytik Otakar Foltýn.

Analytik, pozvaný Tvarůžkovou: Rusko zdržovalo vstup expertů do Dúmy, aby jim chyběly důkazy. Asad zavraždil nesrovnatelně víc lidí, než IS
Foto: Archiv redakce Vaše Věc
Popisek: Sýrie, opozice.

Pokud by se sobotní úder bral tak, že zásah USA, Francie a Británie byl varováním a nesouhlasem s údajným chemickým útokem, je to podle Foltýna morálně obhajitelné, i když otázka samozřejmě je, nakolik je to obhajitelné právně. Obhajobě útoku prý mohlo uškodit i to, jakou formou o něm informoval americký prezident Donald Trump svými tweety, ve kterých psal o „nových, krásných a chytrých raketách“. „Otázka i je, jestli si Amerika zaslouží takového prezidenta. V mediálním světě je důležitější, jak takové vyjádření působí, než jaké doopravdy je,“ řekl analytik s tím, že tweety Trumpa každopádně působily zvláštně.

„V mezinárodních vztazích těžko můžete předpokládat, že budou přinášené důkazy jako v trestním řízení trestného činu,“ odpověděl Foltýn na otázku, co přesně potvrzuje potenciál vybraných cílů a toho, že šlo o sklady, případně místa, kde se vyvíjejí nebo skladují chemické zbraně. „Použití chemických zbraní je válečným zločinem, nicméně důkazy, které o tom máte, zdaleka nejsou jenom to, že to někdo natočí na místě. Máte zpravodajské služby, příslušníky tajných služeb přímo v té zemi a máte informace od spojenců,“ upřesnil analytik s tím, že velká část zpráv je samozřejmě utajovaná, a pokud by byly všechny důkazy zveřejněny, byli by lidé, kteří je na místě získali, odsouzeni k smrti.

„Už jsem zmiňoval, že komise OSN i Organizace pro zákaz chemických zbraní opakovaně v desítkách případů prokázaly, že k použití chemických zbraní skutečně ze strany Asada došlo, proč by to tedy neudělaly znovu,“ řekl s tím, že v zásadě neexistuje v mezinárodním prostředí nic lepšího a důvěryhodnějšího, než jsou komise OSN a zmiňovaná organizace, pro prokázání použití chemických zbraní.

Proč trvalo tak dlouho, než inspektoři organizace pro zákaz chemických zbraní mohli do Dúmy vstoupit, Rusko prý zdůvodnilo údajně bezpečnostními důvody. „Nenapadá mě jiný reálný důvod než úmysl zdržet organizaci, aby jí chyběly důkazy. Nebyl nejmenší problém je tam dostat dřív,“ uvedl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Odborník: Evropské automobilky už nemají peníze. Zaplaví nás nekvalitní auta z Číny, cla nepomůžou

9:53 Odborník: Evropské automobilky už nemají peníze. Zaplaví nás nekvalitní auta z Číny, cla nepomůžou

Tesla zkrachuje v roce 2027, Evropu zaplaví nekvalitní auta z Číny, cla nepomůžou. Tento vývoj předp…