Andor Šándor: Asad není blázen. Je to jako se Saddámovými zbraněmi. Já chci pořádný důkaz! Skripal? To nemá logiku

11.04.2018 14:42 | Zprávy

Bezpečnostní analytik Andor Šándor na vlnách Českého rozhlasu promluvil o situaci v Sýrii i o otravě bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v Británii. To, co Šándor řekl, by se asi příliš nelíbilo ve Washingtonu ani v Londýně.

Andor Šándor: Asad není blázen. Je to jako se Saddámovými zbraněmi. Já chci pořádný důkaz! Skripal? To nemá logiku
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Generál Andor Šándor v Ostravě

V syrském městě Duma došlo k útoku chemickými zbraněmi. Spojené státy žádají vyšetření tohoto barbarského činu. Pokud by se ukázalo, že za útokem stály jednotky syrského prezidenta Bašára Asada, Trump slibuje potrestání viníků. Šándor pochybuje, že chemické zbraně použil právě Asad. Prý si vůbec nedělá iluze o tom, že by Asad byl nějakým hodným politikem. Tento prezident vždy postupoval brutálně vůči své opozici. Stejně nekompromisní a krvaví jsou však také povstalci šílící proti Asadovi. Asad navíc podle Šándora není hlupák. Prezident Spojených států Donald Trump nedávno oznámil, že se Američané stáhnou ze Sýrie, a to je něco, co by Asad musel uvítat.

Asad je brutální vládce, ale není to blázen, upozorňuje Šándor

„To už jednou zaznělo podobně, že Spojené státy už netrvají na pádu režimu Bašára Asada, a vždycky po těchto prohlášeních následoval chemický útok. Já si nedělám žádné iluze o Bašáru Asadovi, o celém klanu, který se vždycky ke své opozici choval brutálně... Ale že by byl hlupák, který při těchto dvou prohlášeních se musel radovat, protože to je přesně to, co potřebuje, že by si tu vidinu menšího angažmá USA narušil takovýmto útokem, to mi přijde nepravděpodobné. Já si dovolím tvrdit, že pokud k tomu útoku opravdu došlo, což je třeba verifikovat, tak to mohli být rebelové, kteří mohli mít přístup k chemickým zbraním,“ podotkl Andor Šándor.

Na Blízkém východě se teď vede válka především o to, zda muslimský svět povede spíše sunnitská Saúdská Arábie nebo šíitský Írán, který podporuje Bašára Asada. „Myslím, že si Spojené státy měly v roce 2003 velmi dobře uvědomit, co způsobí tím, že odstraní od moci Saddáma Husajna a tím vlastně zásadně posílí šíitské hnutí,“ zdůraznil host. O údajném chemickém útoku se nemusíme dozvědět pravdu, protože víc než o pravdu tu může jít o to zbrzdit nástup Íránu a jeho spojence Ruska na Blízkém východě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Volby po německu, ne po americku. Klaus nemá velká očekávání ohledně října

15:57 Volby po německu, ne po americku. Klaus nemá velká očekávání ohledně října

Rozhovor bývalého prezidenta Václava Klause s moderátorem Thomasem Kulidakisem v podcastu Chuť moci …