Andrej Babiš o sobě v Bruselu hned dal vědět. Promluvil k velmi ožehavé otázce, možná naštval Junckera

01.02.2018 11:33

Nový předseda Evropské komise se bude vybírat společně s volbami do Evropského parlamentu až příští rok, ale již nyní se vedou bouřlivé debaty o jeho výběru. Server Politico v této souvislosti cituje i Andreje Babiše.

Andrej Babiš o sobě v Bruselu hned dal vědět. Promluvil k velmi ožehavé otázce, možná naštval Junckera
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

Minulá volba předsedy Evropské komise dává za pravdu kritikům, kteří Evropskou unii obviňují z demokratického deficitu. Jean-Claude Juncker se stal před čtyřmi lety hlavním kandidátem na předsednictví nikoli po demokratickém hlasování a vyjádření všech členských států EU, ale díky zákulisním dohodám a neprůhlednému systému, který nemá oporu v Lisabonské ani jiné smlouvě o fungování Evropské unie.

„Jde o absurdní situaci, když je dávána EU jako vzor demokracie, ale přitom nedisponuje žádným transparentním procesem výběru předsedy Evropské komise, který je považován za nejmocnější funkci v Bruselu. Nejenom euroskeptici si stěžují na to, že o šéfovi Evropské komise rozhodují jen ti nejmocnější a zbylá většina na jeho výběr ani zvolení fakticky nemá žádný vliv. Nyní vehementně požadují změnu celého systému,“ píše Politico.

„Ptáte se, kdo by měl rozhodovat o šéfovi Evropské komise? Přece všechny členské státy EU,“ cituje Politico Andreje Babiše s tím, že nespokojenost vyjadřují také francouzský prezident Macron a zástupci Maďarska, Litvy, Nizozemska, Polska, Portugalska a Slovenska. Naopak irský premiér Leo Varadkar, Juncker, jeho pravá ruka Martin Selmayr tvrdí, že stávající systém, kdy je vybrán kandidát vítězné strany z voleb do Evropského parlamentu, je jediný správný.

Boj o změnu dosavadního systému se bude vést i na příštím summitu EU a obě dvě strany ze svých nároků zatím neslevují. „Nemůžeme být i nadále v pozici, kdy se nikdo neptá na náš názor a o všem rozhodují jen dva největší státy a Evropská komise,“ cituje Politico opět Andreje Babiše. Proti dosavadnímu systému se vedle Macrona, Babiše a mnohých dalších postavil i samotný prezident EU Donald Tusk ve svém projevu z konce minulého roku.

Ačkoli současný systém prosadilo zejména Německo, a také proto se nazývá „Spitzenkandidat“, příliš velkou oporu u Merkelové nemá. Už jenom proto, že německý kandidát, Martin Schulz, neuspěl. Vedle Junckera a spol. pokračování stávajícího systému výběru kandidáta do čela Evropské komise podporují jen Irsko, Itálie a Španělsko. Příští týdny rozhodnou o tom, jaké argumenty nakonec převáží. Předpokládá se, že jednání budou stejně bouřlivá, jako tomu bylo až doposud, a ani jedna z obou stran nebude chtít ze svých pozic ustoupit.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Provazník

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…