Minulá volba předsedy Evropské komise dává za pravdu kritikům, kteří Evropskou unii obviňují z demokratického deficitu. Jean-Claude Juncker se stal před čtyřmi lety hlavním kandidátem na předsednictví nikoli po demokratickém hlasování a vyjádření všech členských států EU, ale díky zákulisním dohodám a neprůhlednému systému, který nemá oporu v Lisabonské ani jiné smlouvě o fungování Evropské unie.
„Jde o absurdní situaci, když je dávána EU jako vzor demokracie, ale přitom nedisponuje žádným transparentním procesem výběru předsedy Evropské komise, který je považován za nejmocnější funkci v Bruselu. Nejenom euroskeptici si stěžují na to, že o šéfovi Evropské komise rozhodují jen ti nejmocnější a zbylá většina na jeho výběr ani zvolení fakticky nemá žádný vliv. Nyní vehementně požadují změnu celého systému,“ píše Politico.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Josef Provazník