Andrej Babiš poslal ostrou odpověď mluvčímu francouzské vlády: Ten summit byl svolán velmi nestandardně

23.06.2018 18:48

Evropská unie se dál pokouší najít řešení migrační otázky. Osmadvacet premiérů a prezidentů členských zemí se kvůli tomu sejde ve čtvrtek a v pátek v Bruselu. Podle mluvčího francouzské vlády bude ale hledání řešení na tomto summitu obtížné, a to zejména kvůli „bojkotu“ nedělního minisummitu zeměmi Visegrádské skupiny (V4), k nimž patří i Česko. Vůči slovům mluvčího se ohradil český premiér Andrej Babiš, podle kterého byla nedělní schůzka svolána nestandardně. Lodě plující Středozemním mořem mezitím dál zachraňují stovky migrantů, kteří se snaží dostat z Afriky do Evropy.

Andrej Babiš poslal ostrou odpověď mluvčímu francouzské vlády: Ten summit byl svolán velmi nestandardně
Foto: Daniela Černá
Popisek: Andrej Babiš
reklama

„Prozatím existují stanoviska, která jsou stále velmi vzdálená,“ uvedl mluvčí francouzské vlády Benjamin Griveaux, podle kterého bude nalezení řešení migrační otázky na summitu v Bruselu příští týden „obtížné“. Vyjádřil přitom politování nad „pozicí bojkotu“ zemí visegrádské čtyřky (Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko), které se ve čtvrtek v Budapešti dohodly, že nepojedou na minisummit svolaný předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem na neděli do Bruselu.

Český premiér Andrej Babiš se dnes vůči slovům mluvčího ohradil a označil je za „nešťastná“. Minisummit k migraci, kterého se podle dosavadních informací zúčastní představitelé 16 zemí EU, byl podle něj svolán nestandardně. Připomněl, že původně účast na akci zvažoval, s premiéry V4 se ale nakonec shodl, že má více nevýhod než výhod. „Nic nebojkotujeme, prostě se neúčastníme summitu, který byl svolán velice nestandardně,“ zdůraznil Babiš.

Navýšení počtu účastníků schůzky, které se podle Babiše měly původně účastnit Itálie, Německo a Rakousko, považuje český premiér za komplikaci. „Celoevropská řešení budou diskutována a přijata na Evropské radě, ne na neformálním setkání čtyři dny před ní, které organizuje Evropská komise,“ dodal Babiš.

Podle pracovního dokumentu, který má k dispozici agentura AFP, účastníci nedělní schůzky předpokládají vytvoření „účinného mechanismu solidarity“ s povinnými kvótami přerozdělování migrantů mezi členskými zeměmi Evropské unie. To země Visegrádské skupiny ostře odmítají.

Plán nedělního setkání nejspíš vznikl při setkání německé kancléřky Angely Merkelové, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a předsedy Evropské komise Junckera v úterý. Sama kancléřka v pátek vyloučila, že by na summitu EU 28. a 29. června, na němž do značné míry závisí její politická budoucnost, mohlo být nalezeno evropské řešení problému kolem migrantů.

Přes Středozemní moře se mezitím do Evropy snaží dostat další stovky migrantů z Afriky. Se dvěma sty migrantů na palubě v mezinárodních vodách dál čeká loď Lifeline, kterou odmítly do svých přístavů vpustit Itálie i Malta. Podél španělského pobřeží bylo během dnešního odpoledne zachráněno celkem 569 migrantů. Kontejnerová loď Alexander Maersk jich z lodi u jižní Itálie zachránila dnes 113 a nyní nedaleko Sicílie čeká na další pokyny. Libyjská pobřežní stráž dnes informovala o záchraně dalších 200 migrantů, pět lidí ale ve vlnách našlo smrt.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

16:47 Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

REPORTÁŽ Ať je teplo, nebo zima, v hospodě je vždycky prima. Zvláště pak, když byly nálevny skoro dv…