Ani mrtvoly nebude jak spálit. Odborníci na plyn se sešli. Závěry? Strašné. I pro vládu

14.06.2022 14:00 | On-line

Advokát Jindřich Rajchl uspořádal debatu o energetice, které se zúčastnili členové neformální skupiny odborníků, kteří chtějí situaci s nedostatkem plynu řešit. Členy jsou například bývalý ředitel Pražské plynárenské Pavel Janeček a energetičtí experti Vladimír Štěpán a Ivan Noveský. Dle jejich slov by byli do zimy schopní vyjednat kontrakt, který by cenu plynu snížil. A kritizovali, že politici se snaží dosáhnout dohody bez účasti energetiků. „Tady jede tenhle politik tam, ten tam. Jeden do Kataru, jeden do Ománu, každej něco přiveze a nepřiveze nic. Ten jede do Polska, ten tam mluví a stejně nic nevyřídí,“ uvedl Vladimír Štěpán.

Ani mrtvoly nebude jak spálit. Odborníci na plyn se sešli. Závěry? Strašné. I pro vládu
Foto: Repro Youtube
Popisek: Konference o plynu a energiích

Noveský konstatoval, že u elektřiny si vysoké ceny Česko způsobuje samo, u plynu jsou za ně zodpovědní Němci. Rajchl připomenul, že fact-checkeři namítají, že to nedělá Německo, ale soukromé společnosti. Pavel Janeček ovšem připomenul, že například akciovka EnBW (Energie Baden-Württemberg) je vlastněna spolkovou vládou a místními samosprávami. Janeček ozřejmil, že nákup pro Česko probíhá na německé burze. Kam už dodává jen jedna firma, německý Uniper, který má s Gazpromem dlouhodobý kontrakt a pak cenu zněkolikanásobí.

Pokud jde o závislost na ruském plynu, je téměř stoprocentní. 98 % tvoří ruský plyn, 2 % pak pocházejí z vlastní těžby. Vladimír Štěpán vysvětlil, že Gazprom potřebuje, aby plynovody byly vytížené a udržované, proto má v podstatě v každém státu smlouvu s jednou firmou, v Německu výjimečně s několika. Ta je u každé země jiná vzhledem k tomu, jaká jsou dostupná alternativní paliva. Proto se cena příliš neodchylovala.

Česko je ovšem závislé na německé burze, protože plynárenství bylo zprivatizováno do rukou RWE a ta prodala smlouvu s Gazpromem do Maďarska, dnes společnost Innogy. Proto Česko nemá „národního importéra“, uvedl Štěpán. Jako skupina plynařů chtějí oslovit dodavatele, zejména ruskou stranu, a obejít se bez německého překupníka. Ovšem vláda prý nemá o jejich plán zájem. A Janeček měl zásadní poznámku, že toto chtěli udělat už loni v létě, tedy dávno před vypuknutím konfliktu na Ukrajině. Připomenul, že všechny země v okolí ČR tento dlouhodobý kontrakt mají.

Členové skupiny se shodli, že energie nesmí být luxusní zboží, mimo jiné i proto, že si ji občan sám neopatří. V této oblasti dle Noveského stát totálně selhává.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Rodičovská

Nemyslíte, že jste na navýšení rodičovské měli tlačit víc, když jste byli ještě ve vládě? Vím, že jste kritizovali to, jak nespravedlivě byla navýšena a o kolik, ale nic víc jste neudělali. Co myslíte, že víc uděláte teď, když už nejste ve vládě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poláci se vysmáli „zaostalému“ Česku. Pomsta za Ivana Trojana?

10:10 Poláci se vysmáli „zaostalému“ Česku. Pomsta za Ivana Trojana?

Češi v šoku, Poláci je předběhli skoro ve všem. To je poselství videa, které se šíří polským interne…