Anne Applebaumová udala další text: Trump, Babiš, Orbán, Kaczynski a všichni ostatní jsou prý obyčejní šejdíři

16.02.2019 15:53 | Zprávy

Akademici, političtí komentátoři a analytici v uplynulých měsících vypsali litry inkoustu při rozebírání „populistů“, kteří v tolika zemích vyhrávají volby, anebo k tomu mají blízko. Na vině jsem i já – snažila jsem se vysvětlit, proč tolik lidí najednou sahá po xenofobním vyjadřování, napadá „elity“ a vrší nenávist vůči všem druhům mezinárodních společností, napsala americká publicistka Anne Applebaumová v listu The Washington Post.

Anne Applebaumová udala další text: Trump, Babiš, Orbán, Kaczynski a všichni ostatní jsou prý obyčejní šejdíři
Foto: archív autora
Popisek: klávesnice

Po měsících poslechu a četby si začínám myslet, že se všichni mýlíme. Všem teoriím uniklo to podstatné. Amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho protějšky v Evropě i v dalších částech světa nepojí rasismus, identitární politika, nebo dokonce „nacionalismus“. Trump, (maďarský premiér) Viktor Orbán, (český premiér) Andrej Babiš, (předseda polské vládní strany PiS) Jaroslaw Kaczyński a (šéfka francouzské krajní pravice) Marine Le Penová mají společný jeden rys: pokrytectví. Nejsou to zapřisáhlí nepřátelé západního systému, nýbrž šejdíři, kteří na něm chtějí vydělat.

Jak jinak interpretovat zprávu, že Trumpův golfový klub v Bedminsteru nedaleko New Yorku, který jeden z prezidentových příručích nazval „letním Bílým domem“, zaměstnával migranty, kteří v zemi žili nelegálně? Ti v areálu nepracovali jednou za čas, ale mnoho let. Manažeři je nenajali náhodně nebo omylem, právě naopak: do Bedminsteru se z hrstky kostarických vsí pravidelně vydávaly desítky lidí bez patřičných dokumentů – skutečná karavana. V Trumpově klubu buď uklízeli nebo se starali o zeleň. Nešlo o žádnou chybu nižšího managementu. Lidé z Latinské Ameriky zde vydělávali jen zlomek toho, co by si v klubu vydělali Američané, takže manažeři velmi dobře věděli, co dělají – vědomě snižovali náklady.

V době, kdy ve Washingtonu začaly kolovat zprávy o Trumpově kostarické karavaně, podobný příběh se objevil v Praze. Český premiér Babiš je dalším politikem, který s oblibou vyzdvihuje svůj nesouhlasný postoj k migraci. Ovšem podniky jeho holdingové společnosti Agrofert (Babiš v únoru 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů vložil akcie svých firem Agrofert a SynBiol do svěřenských fondů – pozn. ČTK) zaměstnávají širokou škálu nedostatečně zaplacených cizinců: Vietnamce, Mongoly či Ukrajince. Novinář, jenž nedávno jeden z těchto závodů navštívil, narazil na vietnamské rodiny, které žijí v bytech vlastněných zaměstnavatelem. Opět se tu nejedná o nějaký mimořádný případ nebo drobnou chybu: jde o dlouhodobou strategii, která funguje řadu let.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Neslibujete vzdušné zámky?

- Jak přesně a za jak dlouho chcete zajistit 200 tisíc nových domovů? A přijde vám to dost? - Jaké daně chcete snížit a jak docílit zlevnění? Čeho? Protože drahé je vše! - Jak hodláte zatočit z korupcí? To už jste přeci slibovali - znamená to tedy, že jste tento slib nesplnili? - Jak chcete zajist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pomsta za zesměšňování vlády? Na Vidláka možná dopadne nový zákon

19:33 Pomsta za zesměšňování vlády? Na Vidláka možná dopadne nový zákon

Horní komorou českého parlamentu prošla novela trestního zákoníku. Vláda si od novely slibuje snížen…