Ano, čekal jsem kravál. Premiér Rusnok odhalil, co bude dělat

28.06.2013 8:03

Prvním nejdůležitějším úkolem premiéra Rusnoka je sestavit vládu a nastolit agendu. Tři ministerské posty už se mu podařilo obsadit. Na Rusnokovu nabídku kývl Martin Pecina jako ministr vnitra, Marie Benešová (ČSSD) jako ministryně spravedlnosti a Miroslav Toman, který by měl vést Ministerstvo zemědělství. Někteří další kandidáti byli osloveni a čeká se na jejich vyjádření.

Ano, čekal jsem kravál. Premiér Rusnok odhalil, co bude dělat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Rusnok
reklama

Na to, kdo sestaví rozpočet a povede Ministerstvo financí, už má premiér své favority. "Mám tipy, ale jasno nemám. Mířím jak na Ministerstvo financí, tak mimo. V hledáčku mám například náměstka ministra financí Jana Gregora," říká Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny (Gregor podle posledních zpráv nabídku odmítl - pozn. red.).

Kromě výběru ministrů je také důležité sepsat program, se kterým vláda předstoupí před sněmovnu. "Budeme argumentovat věcně. Kontinuitou agend, které běží na resortech: státním rozpočtem, evropskými fondy, zákonem o úřednících, registrem smluv. Záležitostmi, které podmiňují střednědobé ekonomické impulsy," přibližuje Rusnok.

Rozhodnutí ohledně Temelína se nečeká

Nový premiér pochybuje, že by jeho kabinet rozhodl ve věci dostavby elektrárny Temelín. Seznámí se s procesem, bude rozhodovat, co je nezbytně nutné, definitivní resumé ale Rusnok nepředpokládá. "To je věc příliš vážná na to, aby ji stvrdila vláda, která je přechodná," dodává pro HN.

Penzijní reforma se podle Rusnoka nepovedla, ačkoli záměr byl v pořádku a vláda zaslouží ocenění za politickou odvahu do toho jít. Jeho kabinet prý ale rozhodně nezruší druhý pilíř. Ten by měl být podle premiéra minimálně pro mladé lidi povinný.

Kravál se prý dal čekat

Premiér Rusnok prý prezidenta Miloše Zemana upozorňoval na rizika plynoucí z toho, že jedná na vlastní pěst bez posvěcení politických stran. "Český ústavní rámec roli prezidenta nijak neomezuje. Že to bude kravál, to se dalo čekat. Trochu jsem doufal, že to bude impulz k tomu, aby se strany dohodly, rozpustily sněmovnu a šly k předčasným volbám. Beru to ale jako dočasnou a úřednickou misi. Politické záležitosti mě nijak neovlivňují," říká.

Existenci většiny 101 hlasů pro politickou vládu Miroslavy Němcové (ODS) ve sněmovně prý nevěří. "Myslím, že je to jen deklarovaná 'stojednička'. Ty podpisy bych rád viděl. Musela by se ověřit hlasováním. Koalice měla už v minulosti problém většinu udržet. Vůbec to není jasné. A morální nárok oné většiny, pokud existuje, je zpochybněn. To vše musí posoudit prezident, který je podle Úústavy v této věci suverén," konstatuje Rusnok.

Sám věří, že jeho vláda důvěru sněmovny získá. "Počítám, že důvěru získáme. Jak se to povede, se uvidí. Situace je nepřehledná. Sestavím vládu, napíšeme stručný program, co je potřeba v následujících měsících udělat, a s ním půjdeme do sněmovny," popisuje příští kroky Rusnok.

Do vyšetřování se nikdo plést nebude, slibuje premiér

Změny na postech šéfů tajných služeb nebo nejvyššího státního zástupce Rusnok neplánuje. "Osobně garantuji, že se do vyšetřování korupce a posledního případu, který vedl k pádu Nečasovy vlády, nebude nikdo jakkoli plést. Policie a státní zástupci budou mít naprosto volné ruce," ujišťuje.

HN nastolily spekulaci, že Rusnok přijal post premiéra, aby vyhověl Zemanovi, který ho potom za odměnu jmenuje guvernérem České národní banky. "Je to pěkná spekulace. Já se jí nebráním," reaguje designovaný premiér. "Nabídku do bankovní rady jsem dostal dávno předtím, než vypukla tato krize, takže není nic, co by se tu vzájemně podmiňovalo," dodává.

Český Berlusconi Babiš

V závěru rozhovoru se Rusnok nepřímo opřel i do miliardáře Andreje Babiše a jeho rozhodnutí koupit vydavatelství Mafra. Věc popisuje tak, že máme v Česku Berlusconiho, který v Itálii proslul také jako mediální magnát. "Vzniká tam monopol, který v jiných oborech v ČR moc není. Na takovou koncentraci trhu vždycky nakonec doplatíme, všichni: výrobci a zákazníci. Jinak mně to nepřísluší moc komentovat," uzavírá Rusnok.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

18:17 Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

Někdejší první dáma Dagmar Havlová se velmi výrazně rozčílila na svém instagramovém profilu. Důvodem…