Anonymní akcie nebude řešit zákon, ale zvláštní předpis

01.12.2011 13:53

Problematiku anonymních akcií nebude řešit nový zákon o obchodních korporacích, jak navrhovala vláda. Ministerstvo spravedlnosti má připraven zvláštní předpis, podle něhož by společnosti tyto akcie musely zapsat do centrálního depozitáře, aby bylo možné dohledat jejich majitele. Členům sněmovního ústavně-právního výboru to dnes řekl náměstek ministra spravedlnosti František Korbel.

Anonymní akcie nebude řešit zákon, ale zvláštní předpis
reklama

Vyřešení anonymních akcií patřilo k důvodům, proč výbor svůj souhlas s obsáhlou normou o téměř 800 paragrafech odkládal. K zákonu přesto doporučil schválit soubor úprav, které se týkaly například odpovědnosti za újmu způsobenou firmou nebo nově i jejími zástupci.

Podle nového zákona by například členové a bývalí členové statutárních orgánů společnosti měli ručit svým majetkem v případě úpadku, který svým nesprávným rozhodováním zavinili. Toto opatření má chránit věřitele.

Kapitál s ručením omezeným neplnil svou funkci

Při zakládání společností s ručením omezeným by podnikatelé podle vládní předlohy neměli mít povinnost skládat kapitál 200.000 korun, jak je tomu v současnosti. Základní kapitál společností s ručením omezeným neplnil podle ministerstva spravedlnosti svoji roli, pouze podnikatele zbytečně administrativně zatěžoval.

V souvislosti se společnostmi s ručením omezeným upravuje zákon nově také podmínky pro získávání podílů ve firmě. Doposud mají všichni společníci podíly spojené se stejnými právy a povinnostmi. V budoucnu by měli mít možnost si vybrat z různých druhů, které by se od sebe lišily jako akcie. Existovat tak by tak měly prioritní podíly či podíly s právem nebo bez práva hlasovat.

Čtět více:

Otec privatizace: Akcie na doručitele nezruší. Jsou zlobbovaní těmi parchanty

Pospíšil: Odmítáme politickou hru ČSSD. Anonymní akcie omezíme v souladu s Ústavou

Šťastný: Pokud VZP nekoupí zbylé akcie IZIP, celý projekt padá

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: aš, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Sarajevský atentát“ byla první dezinformace. Novinář Leschtina k narozeninám Klause

15:43 „Sarajevský atentát“ byla první dezinformace. Novinář Leschtina k narozeninám Klause

Jiří Leschtina je veteránem českého komentariátu již od devadesátých let. Ani on proto nemohl odolat…