Antidemokratická Evropská unie se nemůže zreformovat zevnitř, soudí Tomský

05.02.2020 16:23

Konzervativní myslitel a publicista Alexander Tomský se zamyslel nad brexitem. Konstatoval, že dnešní politici a byrokraté, kterým není po chuti, co si myslí lidé, by si měli znovu připomenout, co je to demokracie.

Antidemokratická Evropská unie se nemůže zreformovat zevnitř, soudí Tomský
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Alexander Tomský

Alexander Tomský má za to, že Velká Británie může po odchodu z EU slavit, ale oslavy by měly být přiměřené, aby neprohloubily rozdělení britského národa. K uměřenosti oslav vyzval své spoluobčany i premiér Boris Johnson, který si je vědom toho, jak rozhodla většina národa, a naplnil její vůli, ale nezapomněl ani na Brity, kteří byli proti odchodu z EU.

Zásadní podle Tomského je, že Boris Johnson skutečně naplnil vůli většiny svého národa, která byla vyjevena v referendu.

Ústavy států sice vyznávají suverenitu lidu, ale občany volení politici se jí snaží pokud možno vyhnout. Za neochotou podřídit se demokracii se už od francouzské revoluce skrývá dlouhá tradice a víra ve vládu rozumu, odborníků a expertů. Školenou úřednickou třídu vychvalovali mnozí slavní filozofové 19. století, Comte, Hegel i Weber, vláda má být racionální, s balíky z Vidlákova není o čem se bavit. Racionalisté si ale neuvědomují, že zaměňují politiku a státní správu. Politika určuje směr na dobu volenou podle přání voličů, ministerstva pouze spravují. Opravdoví demokraté považují vlivnou byrokracii za nebezpečnou oligarchii. A jakkoli byla užší spolupráce západních států nutná během studené války, politici si na mezinárodních dohodách vybudovali ohromnou byrokratickou moc,“ napsal Tomský v komentáři pro MF Dnes, který se objevil i na serveru Neviditelný pes.

Britové, nebo podle Tomského možná přesněji Angličané, opět připomněli EU, co je to skutečná demokracie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

22:44 Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

Zástupci stran a hnutí vystoupili v další předvolební debatě Speciál 360°: Hlas lidu vysílané na CNN…