Antidemokratická Evropská unie se nemůže zreformovat zevnitř, soudí Tomský

05.02.2020 16:23

Konzervativní myslitel a publicista Alexander Tomský se zamyslel nad brexitem. Konstatoval, že dnešní politici a byrokraté, kterým není po chuti, co si myslí lidé, by si měli znovu připomenout, co je to demokracie.

Antidemokratická Evropská unie se nemůže zreformovat zevnitř, soudí Tomský
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Alexander Tomský

Alexander Tomský má za to, že Velká Británie může po odchodu z EU slavit, ale oslavy by měly být přiměřené, aby neprohloubily rozdělení britského národa. K uměřenosti oslav vyzval své spoluobčany i premiér Boris Johnson, který si je vědom toho, jak rozhodla většina národa, a naplnil její vůli, ale nezapomněl ani na Brity, kteří byli proti odchodu z EU.

Zásadní podle Tomského je, že Boris Johnson skutečně naplnil vůli většiny svého národa, která byla vyjevena v referendu.

Ústavy států sice vyznávají suverenitu lidu, ale občany volení politici se jí snaží pokud možno vyhnout. Za neochotou podřídit se demokracii se už od francouzské revoluce skrývá dlouhá tradice a víra ve vládu rozumu, odborníků a expertů. Školenou úřednickou třídu vychvalovali mnozí slavní filozofové 19. století, Comte, Hegel i Weber, vláda má být racionální, s balíky z Vidlákova není o čem se bavit. Racionalisté si ale neuvědomují, že zaměňují politiku a státní správu. Politika určuje směr na dobu volenou podle přání voličů, ministerstva pouze spravují. Opravdoví demokraté považují vlivnou byrokracii za nebezpečnou oligarchii. A jakkoli byla užší spolupráce západních států nutná během studené války, politici si na mezinárodních dohodách vybudovali ohromnou byrokratickou moc,“ napsal Tomský v komentáři pro MF Dnes, který se objevil i na serveru Neviditelný pes.

Britové, nebo podle Tomského možná přesněji Angličané, opět připomněli EU, co je to skutečná demokracie.

reklama

autor: mp

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

20:13 „Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

Válka na Ukrajině přinesla do moderního válčení použití dronů a dalších bezpilotních letounů, které …