Apel na papeže neuspěl. Kardinál Duka bude pokračovat ve funkci

9. 5. 2018 16:09

Kardinál Dominik Duka bude dál řídit pražské arcibiskupství. Rozhodl o tom papež František, který nepřijal rezignaci, kterou Duka podal v souvislosti s dovršením věku 75 let.

Apel na papeže neuspěl. Kardinál Duka bude pokračovat ve funkci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kardinál Dominik Duka
reklama

Kardinál Dominik Duka bude nadále v plném rozsahu řídit pražské arcibiskupství a vykonávat funkci českého primase. Jak informoval na Facebooku jeho soukromý tajemník, otec Milan Badal, papež František se rozhodl pověřit jej řízením arcidiecéze s veškerými pravomocemi i po 75. narozeninách.

Každý kardinál je okamžikem svých 75. narozenin povinen podat rezignaci. Papež ji však nemusí přijmout. Stalo se tak v případě minulých dvou pražských arcibiskupů Františka Tomáška i Miroslava Vlka, a nyní se papež František rozhodl pověřit i po dovršení stanoveného věku řízením arcibiskupství kardinála Duku.

Odpůrci Dominika Duky přitom již nějaký čas šířili informace, že liberální papež František je s konzervativněji zaměřeným kardinálem Dukou nespokojen a je připraven jej okamžitě po dovršení stanoveného věku vyměnit. Dokonce se již spekulovalo o jeho nástupci – měl jím být plzeňský biskup a někdejší sekretář České biskupské konference Tomáš Holub. Tuto informaci vehementně šířil zejména teolog Ivan Odilo Štampach, někdejší blízký spolupracovník Tomáše Halíka z kostela Nejsvětějšího Salvátora.

Odpůrci kardinála Duky dokonce letos na začátku roku zorganizovali petici, ve které žádali papeže, aby Dukovo působení neprodlužoval a jmenoval místo něj někoho, kdo bude vyznávat liberálnější hodnoty.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT

15:22 Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT

„Větší šanci na přetáhnutí voličů ANO a SPD mají aktivity Dana Landy než Mikuláš Minář z chvilek,“ z…