Arabské státy Zálivu vyzvaly OSN k silovému řešení krize v Jemenu

15.02.2015 6:52

Arabské státy v Perském zálivu dnes vyzvaly Organizaci spojených národů (OSN) k přijetí rezoluce schvalující použití síly s cílem vyřešit krizi v Jemenu. Ten je očividně na pokraji ozbrojeného konfliktu poté, co šíitští povstalci provedli puč ohrožující jednotu země. Výzva adresovaná OSN vzešla z krizové schůzky ministrů zahraničí Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC), kteří se sešli v Rijádu.

Arabské státy Zálivu vyzvaly OSN k silovému řešení krize v Jemenu
Foto: OSN
Popisek: OSN
reklama

Šéfové diplomacií členských států GCC podle zahraničních agentur vyzvali Radu bezpečnosti OSN "ke schválení rezoluce na základě článku 7 Charty OSN". Ta povoluje použití vojenské síly či ekonomických sankcí k vynucení rezolucí RB OSN, uvedla saúdskoarabská televize Al-Arabíja.

Desetitisíce Jemenců dnes v několika městech demonstrovaly proti vládnutí šíitských rebelů v zemi. Ve městě Ibb šíitští ozbrojenci podle agentury Reuters na demonstranty vystřelili a nejméně čtyři z nich zranili.

Jemen je podle Washingtonu na pokraji ozbrojeného konfliktu

Jde o další vystoupení davu proti Íránem podporovanému šíitskému hnutí Húsíů poté, co byl rozpuštěn parlament a bezpečnostní situace v zemi se zhoršila natolik, že z Jemenu začaly odcházet diplomatické mise západních i arabských zemí.

Prudké boje mezi šíitskými vzbouřenci a sunnitskými muslimy z kmenů v jižní provincii Bajdá si dnes vyžádaly smrt nejméně 16 rebelů a deseti sunnitů. Po boku sunnitů přitom bojují členové teroristické sítě al-Káida, poznamenal Reuters.

Jemen je podle Washingtonu na pokraji ozbrojeného konfliktu, který vyvolali šíité, když obsadili loni v září metropoli Saná a nyní mají v rukou také centrální úřady. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun ve čtvrtek řekl, že se Jemen "rozpadá před očima" a hrozí mu občanská válka. Po pátečních poledních modlitbách se konala v několika městech shromáždění, jejichž účastníci odsuzovali převzetí Saná šíity.

Česká republika zastoupení v Jemenu nemá. Vízovou agendu pro Čechy cestující do Jemenu zajišťuje české velvyslanectví v Káhiře, konzulární služby pak zastupitelský úřad v Abú Zabí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Umělec Šporcl sestřelil Zemana. Zahrát mu? To nevím. Ještě že už vyznamenání mám z dřívějška

22:25 Umělec Šporcl sestřelil Zemana. Zahrát mu? To nevím. Ještě že už vyznamenání mám z dřívějška

Český houslový virtuoz Pavel Šporcl byl hostem v pořadu Interview na ČT24, kde komentoval aktuální s…