Armáda chce zvýšit počet záložáků. Budou jezdit i na mise

16.11.2013 13:57

Příslušníci aktivních záloh armády budou moci být povoláváni do služby v zahraničních operacích. Počítá s tím návrh zákona o službě vojáků v záloze. Normou se příští týden bude zabývat vláda. Vyšší odměňování vojáků v záloze a zvýhodňování jejich zaměstnavatelů má vést k rozšíření počtu členů aktivních záloh. Zatím jich má armáda asi 1000, chtěla by jich však mít pětkrát víc, uvádí dokument Ministerstva obrany.

Armáda chce zvýšit počet záložáků. Budou jezdit i na mise
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Tank
reklama

Vojsko požaduje zvýšení počtu příslušníků záloh i vzhledem k tomu, že v uplynulých letech setrvale klesaly státní výdaje na obranu, tedy i na profesionální vojáky. Navíc je současný model záloh málo účinný. "Počet zájemců o zařazení do aktivní zálohy se dlouhodobě pohybuje těsně na 1000 osob a od vzniku tohoto druhu zálohy v roce 2002 má sestupnou tendenci," uvádí materiál Ministerstva obrany.

Plán nebude splněn ani za 10 let

Armáda má v současnosti zhruba 20 tisíc vojáků, kteří kromě nasazení na území vlasti plní i mezinárodní závazky v zahraničních misích. Relativně nízký počet armádních profesionálů vede k tomu, že mezi jednotlivými nasazeními v mezinárodních operacích se zkracuje doba regenerace jednotek. "Zapojení aktivní zálohy jako krátkodobého účelového navýšení schopností ozbrojených sil je přijatelnou alternativou proti požadavku na výrazně vyšší rozpočtové pokrytí navýšení počtu vojáků z povolání," uvádí dokument. Vojáci v záloze, kteří pojedou na misi, by měli dostat finanční odměnu podobnou té, jakou dostávají profesionální vojáci.

Počet záloh se má zvýšit například tím, že budou bývalí vojáci povinni po skončení služby v armádě ještě několik let odsloužit v aktivní záloze. Armáda bude do svých záložních řad lákat nové lidi navýšením odměn za službu v záloze nebo příspěvkem na studium pro mladé lidi. Důvodová zpráva k novému zákonu ale uvádí, že maximálního počtu 5000 záložáků nebude dosaženo ani za deset let. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: lze, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

14:35 Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

Publicista Alexandr Vojta se obrátil na vládu Andreje Babiše (ANO) a navrhl jí, kde najít peníze na …