Armáda měla na začátku října 21 neprovozuschopných Pandurů

31.10.2019 7:50

K začátku října měla armáda 21 neprovozuschopných obrněných vozidel Pandur. Důvodem jsou závady na zbraňových stanicích nebo podvozcích či nutný servis. Podle vedení armády neprovozuschopnost neznamená, že by vozidla nebyla schopná boje, napsala ČTK.

Armáda měla na začátku října 21 neprovozuschopných Pandurů
Foto: Archiv
Popisek: Pandur II
reklama

Armáda si stěžuje na dlouhé dodací lhůty náhradních dílů, kdy musí čekat na drobnou součástku i třeba rok a půl. Zároveň se armáda podle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty stále nevyrovnala se svým podfinancováním.

Armáda provozuje 107 pandurů v sedmi různých modifikacích. Podle jejího vedení bylo v posledních letech průměrně neprovozuschopných asi 30 strojů, od roku 2017 se vojákům daří opravit více vozidel, než kolik jich je porouchaných. Na začátku října jako neprovozuschopných vykazovala 21 strojů. Ředitel sekce podpory ministerstva obrany Štefan Muránský poznamenal, že důvodem jsou někdy banální případy chybějících drobných součástek. Potíže podle něj panují především v souvislosti s dodávkami od izraelské firmy Rafael na zbraňovou stanici, kdy vojáci čekají na dodávky náhradních dílů v průměru 19 měsíců.

Armáda chce proto vyjednat s dodavatelem výrazné zkrácení dodací doby. Zároveň si chce armáda vytvořit vlastní zásobu součástek a navýšit své opravárenské kapacity.

Připravuje se také smlouva na komplexní servis bojových vozidel pěchoty. Podle náměstka ministra obrany pro vyzbrojování Filipa Říhy bude nová smlouva uzavřena na léta 2020 až 2024, hodnota servisních prací je stanovena na 2,39 miliardy korun. Týkat se bude 107 Pandurů, které byly nakoupeny v letech 2009 až 2013 i nových velitelsko-štábních a spojovacích 20 Pandurů, které vojáci dostanou v příštích letech.

Poslanec Pavel Růžička (ANO) poukázal na to, že armáda kvůli nedostatku náhradních dílů přistoupila ke „kanibalizaci“ jiných vozidel.

Na provoz pandurů dosud armáda vynaložila 1,57 miliardy korun. Za poslední roky se na této technice nakupil deficit 950 milionů korun. Podle Opaty armáda stále nemá na opravy techniky dostatek peněz, ale blíží se již k tomu, aby byl deficit odstraněn.

Někteří poslanci na jednání výboru kritizovali zástupce ministerstva obrany a armády, že o problému dostatečně neinformovali a že ho včas neřešili. Vedení armády kritiku odmítlo, opatření k nápravě se podle Opaty začala přijímat loni.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ondřej Hejma předvedl Xaverovi show s rouškou, pak se rozjel: Letná sem, Letná tam. Mládežníci se naučili poroučet, Kalousek leze ke křížku

15:58 Ondřej Hejma předvedl Xaverovi show s rouškou, pak se rozjel: Letná sem, Letná tam. Mládežníci se naučili poroučet, Kalousek leze ke křížku

Moderátor Luboš Xaver Veselý se sešel se zpěvákem Ondřejem Hejmou, aby shrnuli dění v uplynulých dne…