Armáda od rána zdvojnásobila počet vojáků k pomoci při povodních

8. 6. 2013 17:55

Armáda od rána zdvojnásobila počet vojáků nasazených při povodních na 340. Vojáci jednak pomáhají odklízet následky záplav, ale také například staví humanitární základnu pro ubytování evakuovaných i záchranářů. ČTK to dnes oznámila mluvčí Generálního štábu Armády ČR Jana Růžičková. Po poklesu vody je armáda připravena poslat dalších 300 vojáků do Ústeckého kraje a celkem může nasadit až 2000 lidí.

Armáda od rána zdvojnásobila počet vojáků k pomoci při povodních
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čeští vojáci vracející se z mise v zahraničí

Velení armády vyslalo vojáky do řady míst zasažených v minulých dnech povodněmi. Třeba vojáci ze samostatné záchranné roty 15. ženijní brigády z Rakovníka odčerpávají ve Vojkovicích na Mělnicku vodu a vyklízejí zatopené domy. V pražských Lahovicích a Lahovičkách dále pracuje 64 vojáků z Hradní stráže a dnes ještě vyrazilo do pražské Zbraslavi 20 vojáků z Posádkového velitelství Praha.

Vybavení v hodnotě 110 milionů korun

Kromě pomoci při odstraňování následků záplav dnes začnou vojáci například stavět humanitární základnu v Záhořanech na Litoměřicku. Odborníci z olomoucké záchranné roty a 153. ženijního praporu připraví 15 stanů, které budou sloužit pro ubytování, sprchování nebo jako jídelny. "Tato základna je určena jak pro lidi evakuované ze záplavami postižených oblastí, tak pro pracovníky záchranného systému, kteří lidem na místě pomáhají," řekla Růžičková.

Vojáky, hasiče či policisty, kteří zasahují při povodních, zásobuje technikou nebo třeba pohonnými hmotami Správa státních hmotných rezerv. Pro všechny složky Integrovaného záchranného systému a armádu vydala zatím k dnešnímu ránu 145.000 litrů pohonných hmot a rovněž čerpadla, vysoušeče, elektrocentrály, kontejnery na pitnou vodu, zařízení pro dekontaminaci osob, hasičskou techniku nebo i protipovodňovou stěnu, dohromady v hodnotě skoro 110 milionů korun. ČTK to sdělila mluvčí správy Tereza Krásenská.

"Správa také zahájila všechny potřebné kroky, aby mohla na žádost Ústředního krizového štábu nakoupit v nejbližší době 1000 vysoušečů, 100 vysokotlakových čističů a jedno vysokokapacitní čerpadlo," doplnila.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prasárna! Šmarda kopnul Babiše za minulost a naznačil budoucnost

7:12 Prasárna! Šmarda kopnul Babiše za minulost a naznačil budoucnost

Nominant ČSSD na ministra kultury Michal Šmarda se dnes ráno na svém facebookovém profilu vyjádřil k…