Asi nežijeme v úplně normální zemi, připustil u Drtinové místopředseda lidovců

3. 12. 2013 19:11

Včerejší dlouhé jednání ČSSD, ANO a KDU-ČSL nepřineslo žádný zásadní průlom. Strany se především dohodly, že se budou dál dohadovat. Jak se na to dívá místopředseda křesťanských demokratů Roman Línek? Svůj pohled představil v úterním Interview Daniely Drtinové České televize, prozradil také témata, která jsou pro lidovce nepřekročitelná. Nejprve se ale vyjádřil k aktuálnímu působení dvou policejních prezidentů.

Asi nežijeme v úplně normální zemi, připustil u Drtinové místopředseda lidovců
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL

„Je to smutný příběh. ... Nedělá nám dobré jméno navenek ani dovnitř. Tuto situaci jsem ani já ani většina z nás nezpůsobili, ale dokládá, že nežijeme ve zcela normální standardní zemi,“ poznamenal Línek. Poslední slovo by ale podle jeho názoru měl vyřknout ministr vnitra v demisi Martin Pecina, který postupuje v roli správního orgánu. Sám Pecina se takto opakovaně popsal a podle Línka má pak k jednání zákonné právo, ačkoli má vláda v demisi již konat absolutní minium.

Důstojná role a proevropsky laděné strany

Následně se ve vysílání vyjadřoval už k dohadování tří potenciálních koaličních stran. Nemá mnoho informací o případném rozdělování křesel, protože dorazil do Prahy až odpoledne, ale v obecné rovině se mu líbí, že šéfové stran zintenzivnili své jednání. Zdůraznil přitom, že debata o programových otázkách je zásadnější. Sám prý nemá informace ani o tom, že by budoucí vláda měla mít více ministrů než vláda současná.

"KDU-ČSL ale nepůjde do žádného koaličního projektu, kde by hrála nedůstojnou roli,“ zdůraznil Línek. Připustil však, že zatím neexistuje konkrétní představa, jak by měla vláda vypadat po personální stránce, což může být problém, pokud má nová vláda vzniknout do Vánoc. Dohodnuto již je i to, že nebude existovat určitá křížová dohoda ve stylu: Pokud nemáte ministerstvo, dostanete předsednictví patřičného výboru. Línek však také poukázal na příklad Německa, kde budoucí koaliční vláda vznikala podstatně déle.  

Za pozitivní považuje skutečnost, že všechny tři případné koaliční strany vystupují proevropsky, což je oproti minulé době pozitivní. V závěru pak zmínil témata, ve kterých by lidovci nechtěli být přehlasováváni. Jde o téma rozpočtu, zahraniční politiky či v otázce bezpečnostní politiky. Konkrétnější však být nechtěl, protože se o tom musí domluvit napřed partneři mezi sebou. Jasněji by mohlo být po sobotním jednání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je darda: 43,5 procenta pro Miloše Zemana, Drahoš hodně vzadu. Průzkum pro ČT

21:41 To je darda: 43,5 procenta pro Miloše Zemana, Drahoš hodně vzadu. Průzkum pro ČT

Už jen necelé čtyři týdny zbývají do prezidentských voleb. Průzkum ukázal, jak by to asi vypadalo, k…