Ať jde Sobotka na dva roky do kriminálu. Zločin, korupce, mafie, zaútočil umělec i na Kalouska

05.02.2017 16:44

Bývalý předseda KSČM a režisér Jiří Svoboda se vyjádřil k aktuální politické situaci. Dnes je velmi kritický jak k ČSSD, tak ke komunistické straně. Věří, jak říká, prezidentu Miloši Zemanovi a vicepremiérovi Andreji Babišovi. Rozhovor s ním přinesl server Deník.cz.

Ať jde Sobotka na dva roky do kriminálu. Zločin, korupce, mafie, zaútočil umělec i na Kalouska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Režisér Jiří Svoboda

Svoboda se v rozhovoru mimo jiné vyjádřil ke sporu kolem jmenování Karla Srpa do Etické komise ČR či k potvrzení spolupráce Lecha Walesy s polskou tajnou policií. „Karel Srp byl vazebně stíhán, k soudu ho vodili z vězení. Když procházel soudní budovou, stálo tam na čtyřicet disidentů a všichni tleskali. Jazzová sekce byla pojmem. Nevím, jakým způsobem Srp a lidé kolem něj kryli, že takové knížky mohly vycházet, ale jejich kulturní činnost byla značná a pozitivní. Myslím však, že jak pan prezident, tak pan Srp museli podobnou odezvu čekat,“ zmínil Svoboda.

Podle něj to celé byla provokace, kterou vnímá jako hru s lidským osudem. Karel Srp jmenování neměl přijmout, myslí si. Zároveň ale dodal, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), jenž odmítl jmenování Srpa podepsat, by si měl vyzkoušet, jaké to je sedět dva roky v kriminále. „Třeba za prodej OKD by se to mohlo podařit. Nebo by to alespoň mohl vysvětlit,“ uvedl s tím, že on svým doporučením vládě buď z hrubé nedbalosti, nebo kvůli spojení s panem Bakalou, připravil stát o desítky miliard korun.

„V Polsku potvrdili, že Walesa něco podepsal, ale co z toho lze vyvodit? Přestává tím být vůdcem Solidarity, prezidentem Polska v době jeho emancipace ze sovětského bloku a nositelem Nobelovy ceny míru? Jeho zásluhy bezpochyby převažují nad nějakými škudibíky, kteří kdesi hledají jeho podpis,“ dodal Svoboda, že to, že Walesa něco podepsal, nic neznamená, nevíme-li, zda tím někomu ublížil.

Svoboda pak řekl také to, proč jsou podle něj všichni proti ministru financí Andreji Babišovi (ANO). „Protože by ty pašalíky mohl rozdělit jinak, možná spravedlivěji. Já akorát vím, že takhle je to špatně. Všichni se proti němu spojují, protože se bojí, že by mohl nadzvednout pokličku nad zdánlivě uzavřenými případy. Najednou se může ukázat, v jakých nedbalkách se nacházejí strany, které tu tak báječně dvě desetiletí kooperují, že jsou prolezlé zločinem, korupcí, spolčením s mafií,“ řekl rázně Svoboda. Babiš podle něj šel do politiky proto, že chce něco změnit. 

„Když se podíváte, jak lidé vnímají korupční prostředí, tak korupční index se zhoršuje. Myslím, že musí přijít někdo, kdo tohle zarazí a stane se důvěryhodným. Mám snad věřit panu Kalouskovi? To bych si mohl koupit padák, a kdybych skočil, asi bych nepřežil. Věřím Miloši Zemanovi. Myslím, že to je nezkorumpovatelný člověk, nesmírně vzdělaný a udržuje nás v azimutu relativní nezávislosti do všech světových stran,“ zastal se Svoboda také prezidenta Zemana. 

Závěrem se Svoboda vyjádřil také ke KSČM. „V posledních dvaceti letech jde komunistům jen o to získat 14 procent hlasů a být v Parlamentu. Opoziční jsou akorát do té míry, aby šéf KSČM dosáhl na post místopředsedy Poslanecké sněmovny. Nevím, jestli je to ta správná karta,“ pozastavil se nad svou bývalou stranou. „Členové KSČM se nebyli schopni zbavit těch, kteří jsou zarostlí v minulosti. Tento manévr jsem chtěl provést, ale nepodařilo se to. Ti lidé jsou zakotveni v socialistické éře emocionálně a já to chápu, žili v tom celý život, chodili na stavby mládeže a teď je pro ně opravdu těžké vše zmačkat a hodit do koše. Měli se snad zastřelit nebo zakopat pod zem? To nikdo nežádal, ale měli si založit vlastní stranu a levice měla jít dál. Nemusela by pak řešit různé návaly, které se čas od času objeví,“ zmínil.

Původní text ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chytla covid. ,,Vždyť je očkovaná!" vyhodili kámošku od doktora. Sprostá slova

10:45 Chytla covid. ,,Vždyť je očkovaná!" vyhodili kámošku od doktora. Sprostá slova

Podle vývojáře Daniela Vávry je postup současné vlády i lékařů špatný. Jak se totiž ukazuje, i očkov…