Ať je vláda za důchodovou reformu trestně odpovědná, navrhuje ČSSD

09.10.2012 16:46

Pokud by Nečasova vláda spustila důchodovou reformu i bez prováděcích zákonů, měl by kvůli tomu příští povolební kabinet podle ČSSD přezkoumat trestní odpovědnost příslušných exministrů, prohlásil šéf opoziční strany Bohuslav Sobotka.

Ať je vláda za důchodovou reformu trestně odpovědná, navrhuje ČSSD
Foto: ČSSD
Popisek: ČSSD zahájila předvolební kampaň pro krajské a senátní volby 2012 jízdou vlakem

Sociální demokraté znovu vyzvali vládu premiéra Petra Nečase (ODS), aby reformu penzí v lednu neodstartovala a počkala s ní až na dobu po dalších parlamentních volbách, tedy až do roku 2015.

Nezodpovědné a nepřijatelné

Opoziční ČSSD tak reagovala na slova odstupujícího ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09). V pondělí totiž řekl, že by se reforma s takzvaným druhým pilířem mohla případně spustit i bez prováděcího zákona, i když s velkým rizikem. Doprovodnou normu vetoval prezident, sněmovna o ní má rozhodovat v říjnu. Pochybnosti o ní nyní vyjádřili i někteří zákonodárci ODS. Drábek uvedl, že se jeho úřad chystá na obě varianty - na přijetí i nepřijetí zákona.

ČSSD označila start reformy bez prováděcích předpisů za nezodpovědný a právně nepřijatelný. Kabinet má podle ní jednat tak, aby lidi nevystavoval právním zmatkům a stát riziku žalob. "Pokud Nečasova vláda reformu zahájí bez prováděcích norem, měla by být nejpozději ze strany příští vlády prozkoumána trestněprávní odpovědnost všech odpovědných představitelů Nečasovy vlády," řekl Sobotka.

Sociální demokraté míní, že start reformy by měl být včas odložen zákonem, a to na rok 2015. O změnách v systému penzí by tak prý mohli rozhodnout voliči v příštích volbách do sněmovny.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V Senátu se chystá boj za práva českých držitelů zbraní

22:58 V Senátu se chystá boj za práva českých držitelů zbraní

Peticí LIGY LIBE „Za zachování práv bezúhonných českých občanů v oblasti legálních zbraní“ se bude p…