Ať platí u lékaře jen ti, co zneužívají systém. ANO půjde na schůzku s převratným nápadem

05.12.2013 11:09

Vyjednavači hnutí ANO půjdou na zítřejší schůzku se svými potencionálními koaličními partnery s návrhem, aby třicetikorunový poplatek za návštěvu u lékaře platili jen ti, kteří zneužívají zdravotnický systém. Podle deníku Právo toto stanovisko zaskočilo stínového ministra zdravotnictví ČSSD Svatopluka Němečka. Sociální demokraté chtějí zrušit všechny poplatky kromě 60 Kč za den v nemocnici, ale ten by se platil maximálně po dobu 30 dnů.

Ať platí u lékaře jen ti, co zneužívají systém. ANO půjde na schůzku s převratným nápadem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
reklama

ANO totiž podle slov jednoho vyjednavačů uvažuje o zachování některých poplatků a připravilo prý i návrh, jak toho dosáhnout. „Jsme pro zachování některých poplatků, jako za pobyt v nemocnici či pohotovost, ale usilujeme o zrušení poplatku za recept. Zvažujeme také zachovat poplatek za návštěvu u lékaře, vztahoval by se však jen na lidi, kteří péči zneužívají,“ řekl Právu poslanec a onkolog Rostislav Vyzula z hnutí ANO.

Je zjevné, že odlišit ty, kteří systém zneužívají od těch, kteří tak nečiní, není bez komplikací. „Jde například o pacienty, kteří jdou jeden týden k jednomu kardiologovi, druhý týden k druhému a třetí týden ke třetímu, přitom jim každý udělá totéž vyšetření EKG či echo. A to je zbytečné,“ naznačuje cestu Vyzula.

Právo uvádí, že stínový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček byl tímto stanoviskem poněkud zaskočen. „S  ANO jsme byli dohodnuti, žádné informace o změně nemám. Musíme se o tom pobavit společně i s lidovci v pátek,“ řekl Právu. Podle něj stále platí plány ČSSD na zrušení všech poplatků. Jedinou výjimkou je 60 korun za pobyt v nemocnici, který by však měl pacient platit maximálně 30 dní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

20:25 Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

ANKETA Česká republika porušila právo EU, když odmítla přijmout migranty na základě přerozdělovacích…