Ať se lidé mohou testovat před Vánoci a mít klid, že nenakazí příbuzné. Výzva zdravotnickým zařízením

03.12.2020 17:42

Zdravotníci z iniciativy Lékaři pomáhají Česku na svém facebookovém profilu uvedli, že ještě před Vánocemi můžou vybraná zdravotnická zařízení začít testovat své pacienty pomocí antigenních testů. Stačí, aby se zdravotnická pracoviště přihlásila k iniciativě. Co největší protestování doporučuje také René Levínský z iniciativy Model Anti-covid-19 při centru IDEA. „Ať se testuje, kdo chce, ale ať má tu šanci, a ví, že o Vánocích může bez obav navštívit své příbuzné. Pokud tohle neuděláme, směřujeme k velkému problému,“ varuje Levinský.

Ať se lidé mohou testovat před Vánoci a mít klid, že nenakazí příbuzné. Výzva zdravotnickým zařízením
Foto: Hans Štembera
Popisek: Testování na onemocnění COVID-19
reklama

„Právě nyní probíhá jednání o finálním nastavení vstupu zubních lékařů a dalších ambulantních specialistů do antigenního testování,“ hlásá mimořádná zpráva na facebooku iniciativy Lékaři pomáhají Česku.

V pátek by podle jejich informací mělo vyjít konečné znění organizačního opatření VZP č. 53, které se bude týkat zapojení lékařů z iniciativy do testování. Po posledním připomínkovém kolečku by měla být databáze předána VZP. „Ta rozešle pracovištím informace o nasmlouvání odbornosti 958. Nesmluvním zařízením také přidělí IČZ, aby mohli kód 99948 vykazovat,“ píše se na facebooku iniciativy.

„Pokud chcete být v první vlně zařazených pracovišť a začít ještě před Vánocemi testovat své pacienty, zaregistrujte se ještě dnes,“ apelují tvůrci iniciativy na facebooku.

Co nejplošnější testování před Vánoci doporučuje i René Levinský. „Představa byla taková, že čtyřka a pětka představují dramatická opatření, která to tlačí dolů. Zdá se, že trojka bude vytvářet nějaké stabilní prostředí,“ říká Levinský k tomu, že ve čtvrtek celé Česko přešlo do třetího stupně systému PES.

„Abychom se ve stupni číslo tři dobře udrželi nebo se dostali až na stupeň dva, musíme přidat něco dalšího – a to je testování a trasování,“ prohlásil Levinský, jak informuje server Irozhlas.cz. Nejlepší možnost, jak Vánoce zvládnout, je podle něj co největší počet otestovaných lidí. „Ať se testuje, kdo chce, ale ať má tu šanci, a ví, že o Vánocích může bez obav navštívit své příbuzné. Pokud tohle neuděláme, směřujeme k velkému problému,“ varuje Levinský.

Hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petr Smejkal také prosazuje plošné testování i pomocí antigenních testů. Podle některých informací nejsou antigenní testy tak průkazné jako PCR testy, což ale Smejkal odmítá. „Na základě studií a toho, co děláme v IKEM, můžu říct, že antigenní testy k epidemiologickému testování stačí,“ tvrdí Smejkal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Půlka obyvatel říká, že si nic nedělá ani z příznaků, hromoval Hamáček. Takže vláda výrazně omezila pohyb, do ulic policie a armáda

22:38 Půlka obyvatel říká, že si nic nedělá ani z příznaků, hromoval Hamáček. Takže vláda výrazně omezila pohyb, do ulic policie a armáda

Vláda vyhlásila opět nouzový stav. Od pondělí na tři týdny bude také výrazně omezen pohyb osob. Pro …