Ať se nechá vyšetřit, nedostudovaný lesník. Drsné ohlasy útoku knížete na Zemana

14.07.2013 17:16 | Zprávy

Levicovým politikům se vůbec nelíbí slova předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga pro rakouský deník Kleine Zeitung, kde přirovnal výklad Ústavy prezidentem Zemanem k "uchopení vlády nacisty v Německu v roce 1933 či komunisty v únoru 1948". „On se snad zbláznil! To jsou výroky hraničící se zdravým rozumem,“ reagoval kupříkladu senátor Jaroslav Doubrava. "Připadá mi to hodně přitažené za vlasy," míní pak i místopředseda poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek.

Ať se nechá vyšetřit, nedostudovaný lesník. Drsné ohlasy útoku knížete na Zemana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek s Karlem Schwarzenbergem na inauguraci Miloše Zemana

Bývalý ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg si pěkně nahrál na smeč. Schwarzenberg totiž označil v rakouském deníku Kleine Zeitung kroky prezidenta Miloše Zemana „za pokus o převzetí moci“.

„Instalování Rusnoka do funkce předsedy vlády proti vůli Parlamentu je ze strany Zemana 'saháním po moci'," uvedl pro Kleine Zeitung Schwarzenberg. Podle něj Zeman si prý automaticky myslí, že, když je přímo zvoleným prezidentem, tak mu to také dává větší pravomoci. Proto přirovnal prezidentův výklad Ústavy k uchopení vlády nacisty v Německu v roce 1933 či komunisty v Československu v únoru 1948.

„Tuto čistě formální interpretaci Ústavy už v minulosti jednou využily různé vlády, aby se dostaly k veškeré moci: v lednu 1933 v Německu a v únoru 1948 v Československu," řekl Schwarzenberg.

Jeho slova ale naježila nejenom politiky, ale také třeba politologa Zdeňka Zbořila.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Vliv Ruska

Jak podle vás více bojovat s vlivem Ruska u nás? Sám přiznáváte, že s ním dostatečně nebojovala ani předchozí vláda. A objektivně, nemyslíte, že se Macinka jako jeden z mála ve vládě staví proti Rusku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

EU tamhle. Tady je hašišácký stát! V zemi, kde Trump sklízí „duchovní fakáče“

18:40 EU tamhle. Tady je hašišácký stát! V zemi, kde Trump sklízí „duchovní fakáče“

„Největší ego chodící po téhle zemi. Všechno musí být podle něj. A když narazí, tak se chová jako gu…