Ať stojí Koněv. Ale v muzeu. Oficiální vyjádření starosty Koláře opět mnohé nadzvedne. Lidovec děkoval za důstojnost

05.04.2020 14:24

Socha sovětského maršála I. S. Koněva zmizela z náměstí Interbrigády v Praze 6. Objeví se v Muzeu paměti 20. století. „Koněv je dole, ať stojí Koněv! Ale v muzeu,“ volá k tomuto tématu místní starosta Ondřej Kolář (TOP 09). Podle radních Prahy 6 nastal čas dívat se do budoucnosti.

Ať stojí Koněv. Ale v muzeu. Oficiální vyjádření starosty Koláře opět mnohé nadzvedne. Lidovec děkoval za důstojnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odstraněná socha maršála Koněva v pražských Dejvicích
reklama

Koněv je dole, ať stojí Koněv! Ale v muzeu,“ okomentoval starosta Kolář odstranění sochy sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva z veřejného prostranství v Praze 6. Zdůraznil, že radnice jen splnila úkol, který ji uložili zastupitelé v září minulého roku.

O pomníku maršála Koněva se vedly diskuse celé měsíce. Lidé se přeli, zda připomínat jen fakt, že osvobodil nemalou část východní Evropy od nacismu, nebo také skutečnost, že např. v roce 1956 nechal tentýž maršál Koněv vykoupat v krvi Maďary toužící po svobodě. Součástí diskuse byly také úvahy, zda se Koněv podílel na přípravě sovětské okupace Československa, která začala v noci z 20. na 21. srpna 1968. Historikové se však shodují, že penzionovaný maršál už s událostmi ze srpna 1968 neměl nic společného.    

S ohledem na některé kontroverzní činy maršála Koněva zastupitelé Prahy 6 rozhodli o odsunutí pomníku z náměstí Interbrigády a podle Koláře se tak uzavírá jedna z kapitol 20. století.

„Dnešní sejmutí bronzové sochy maršála Koněva z piedestalu na náměstí Interbrigády je pomyslným posledním tónem v etudě, která se v Bubenči rozehrála v roce 1980. Její echo bude nadále rezonovat v muzeu věnovanému dějinám dvacátého století v Československu a přispěje tak k objektivnímu výkladu naší nedávné historie,“ uvedl starosta Ondřej Kolář (TOP 09).

Podobně se na to dívá i místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek z ODS, podle nějž přišel čas dívat se do budoucnosti.

Lidovecký radní Marian Hošek poděkoval kolegům z radnice, že úkol uložený zastupitelstvem nechali vykonat s důstojností, která celému činu náležela.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kupka je kolaborant s ANO! PL patří Valentovi, lžou... Cože? Omluv se! Právě probíhá jednání středočeské ODS. Padla extrémní obvinění

13:01 Kupka je kolaborant s ANO! PL patří Valentovi, lžou... Cože? Omluv se! Právě probíhá jednání středočeské ODS. Padla extrémní obvinění

EXKLUZIVNĚ ParlamentníListy.cz od sobotního dopoledne sledují probíhající regionální sněm ODS ve Stř…